szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Christie’s: najstarsze przedmioty, jakie kiedykolwiek były dostępne na aukcji

28.05.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne, Świat

Źródło: Christie's

Źródło: Christie's

To będzie naprawdę nietypowa aukcja. 8 czerwca nowojorski Christie’s, organizuje licytację przedmiotów ze świata sztuki starożytnej. Jak zapewniają pomysłodawcy przedsięwzięcia, oferowane przedmioty będą najstarszymi, jakie kiedykolwiek ukazały się w katalogu placówki.

Wśród 260 różnych obiektów największe emocje budzi wapienna maska odnaleziona na Pustyni Judejskiej. Przedmiot liczy sobie około 9 tysięcy lat i jest jednym z najstarszych typów rzeźby, jakiej udało się przetrwać na Bliskim Wschodzie.

Sprzedaż maski szacuje się na około 400-600 tysięcy dolarów. Zbyt ciężka do noszenia, o jajowatym kształcie, posiada dwa otwory na oczy i jeden niewielki na nos oraz usta. Jej funkcja do dziś pozostaje tajemnicą, jednak eksperci są zdania, że podobne maski były ściśle związane z rytuałami śmierci bądź religijnym kultem wśród plemion starożytnych.

Mniej tajemniczym, choć równie istotnym obiektem, będzie malowane egipskie płótno. Wystrzępione po bokach, mimo upływu czasu, wciąż emanuje żywymi kolorami: błękitem, zielenią i żółcią. I chociaż wiek pracy szacowany jest na około 1300-1200 lat p.n.e., obraz okazuje się być jednym z najlepiej zachowanych przedmiotów tego typu. Wcześniej można było je oglądać w zbiorach Heckscher Museum w Huntington.

Wśród tzw. klasyków, na aukcji będziemy mogli obejrzeć świetnie zachowany, marmurowy posąg, przedstawiający postać

Źródło: Christie's

Źródło: Christie's

rzymskiego aktora. Cena figury, która powstała pod koniec I bądź na początku II wieku naszej ery, szacowana jest na 150-250 tysięcy. Wyrzeźbiona postać nosi na twarzy maskę komedii, której wzór do dziś można oglądać odwiedzając spektakle tzw. Komedii Nowej. Jak zapewniają organizatorzy aukcji, wiadomo tylko o trzech tak dobrze zachowanych rzeźbach na całym świecie.

Wiele oferowanych obiektów pochodzi z wybitnych kolekcji prywatnych, włączając zbiór Arthura M. Sacklera, Ernsta Beyelera, Alana Dershowitza czy Carolyn Cohen. Wśród nich odnajdziemy również dwa rzymskie dzieła sztuki – jedno przedstawiające marmurową głowę Apolla oraz drugą, nieco większą: marmurowe popiersie Wenus. Aukcja organizowana przez Christie’s to bez wątpienia wspaniała podróż do starożytnego świata i okazja do nabycia prawdziwych perełek.

Źródło: Christie’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.