szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wielka kolekcja sztuki Guntera Sachsa sprzedana za ponad 50 mln euro

28.05.2012

Aukcje, Kolekcje, Świat, Światowe

Wielka kolekcja sztuki Guntera Sachsa, niemieckiego multimilionera, który niegdyś ożenił się z gwiazdą kina Brigitte Bardot, została sprzedana w dniach 22 i 23 maja, w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s za prawdziwe krocie.

Źródło: Sotheby's

Źródło: Sotheby's

300 wspaniałych obiektów, poczynając od pop-artu, a kończąc na meblach w stylu art-deco, zostało zaoferowane w dniach 22-23 maja na aukcji organizowanej przez Sotheby’s i tym samym przyniosło zysk w kwocie 51 milionów euro. Początkowo szacowana kwota miała wynieść 25 mln funtów czyli około 30 mln euro, jednak jej przebicie okazało się być zdumiewająco łatwe.

Sprzedaż objęła m.in. dzieło Andiego Warhola pt. „Flowers”, które powstało w latach 1964-65. Zlicytowany został również portret Bridget Bardot, jaki stworzono w oparciu o sławne czarno-białe zdjęcie aktorki wykonane przez Richarda Avedona. Jedna z 35 oryginalnych odbitek zdjęcia autorstwa amerykańskiego fotografa, również znalazła się na aukcji.

Oprócz tego, wśród wystawionych eksponatów zobaczyć można było obrazy Roya Lichtensteina, a także surrealistyczne dzieła René Magritte, Salvadora Dali i Maxa Ernsta. Co więcej, potencjalni nabywcy mogli podziwiać prace Armana oraz Yvesa Kleina. Nie zabrakło również mebli zaprojektowanych przez światowej sławy projektantów Émila-Jacquesa Ruhlmanna i Louisa Majorelle.

Hitem okazała się być fotografia pt. „Ascot”, przedstawiająca wyścigi konne oglądane przez eleganckie kobiety ubrane w białe suknie i wytworne kapelusze. Dzieło uzyskało ostateczną cenę 205 tysięcy funtów.

Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.