szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Najwięksi Włosi w Poznaniu!

30.05.2012

Magazyn

G. B. Moroni, Portret Bernarda Spiniego, 1573 Już w najbliższą sobotę w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można podziwiać 36 obrazów najwybitniejszych twórców włoskiej szkoły z Bergamo. Dzieła powstałe między XV i XVIII wiekiem w tym najsłynniejszy Tycjan przyjechały w tym tygodniu do Polski i zostanie w Poznaniu do początku sierpnia.

Dzieła warte kilkadziesiąt milionów euro zawisną w rodzimym muzeum w ramach wystawy „Tycjan-Veronese-Tiepolo. Arcydzieła malarstwa włoskiego ze zbiorów Accademia Carrara w Bergamo”. Znalazły się one w naszym kraju ze względu na remont trwający w pałacu w Bergamo, które wypożycza swe zbiory galeriom na całym świecie. Nie byłoby to jednak możliwe bez zapewnienia dziełom odpowiednich warunków transportu i późniejszej ekspozycji. Dzięki wysokim standardom technicznym w Muzeum Narodowym w Poznaniu będzie można zobaczyć nie tylko, łatwiejsze do transportowania, płótna, ale im obrazy na deskach. Kurator wystawy i szef Galerii Malarstwa Obcego, Piotr Michałowski relacjonuje, iż rozmowy z Włochami trwały wiele miesięcy i udało się sfinalizować je w ostatnim momencie – jesienią znów wracają na stałą wystawę do Bergamo.

Zważywszy nazwiska tworzące wystawę, nie dziwi fakt tak szczególnej ochrony dzieł. Zobaczyć bowiem będzie można: artystów szkoły weneckiej – Tycjana, Jacopa Palmy il Vecchio, Lorenza Lotta, Paola Veronesa; wielkich malarzy XVIII wieku – Pietra Longhiego, Francesca Guardiego, Giambattistę Tiepolo, czy znanego z działalności także w Polsce Bernarda Bellotta (1720-1780) zwanego Canalettem oraz malarzy lombardzkich Giovana Battisty Moroniego  i Evaristo Baschenisa.

Accademia Carrara w Bergamo swoje powstanie zawdzięcza hrabiemu Giacomo Carrarze, mecenasowi sztuki i kolekcjonerowi, który dokonał hojnego zapisu dzieł dla miasta Bergamo. Od 1810 roku zbiory malarstwa znalazły przestrzeń ekspozycyjną w nowym neoklasycystycznym budynku projektu Simone Elii. Inną osobistością silnie związaną później z historią zbiorów Akademii Carrary był hrabia Guglielmo Lochis, który po okresie kierowania Akademią przekazał część swoich ogromnych zbiorów malarstwa miastu Bergamo. Muzeum przez lata kontynuowało powiększanie zasobów dzieł sztuki dzięki zakupom i darom. Obecnie w zbiorach Akademii Carrary znajduje się 1 800 obrazów od XV do XIX wieku takich artystów włoskich, niemieckich, holenderskich czy flamandzkich.

Tycjan Madonna z dzieciątkiem

Z pewnością najbardziej podziwianym arcydziełem wystawy będzie „Madonna z dzieciątkiem” Tycjana. Obraz pochodzący z 1507 roku jest niewielkich rozmiarów dziełem, jednak ważnym w historii malarstwa włoskiego. Stało się ono symbolem nowych tendencji łączących monumentalizm z ciepłymi, rozmytymi i zmysłowymi barwami.

 

Muzeum Narodowe w Poznaniu przygotowało szereg imprez towarzyszących wystawie:

3 czerwca, godz. 12.00 – oprowadzanie kuratorskie

10 czerwca, godz. 14.00 – oprowadzanie po wystawie w języku angielskim

17 czerwca – spotkania na wystawie Tycjan – Veronese – Tiepolo.

  • godz. 12.00 Suknie pięknych dam – warsztat dla rodzin. Prowadzenie Paulina Szeląg
  • godz. 15.00 O modzie renesansowej i barokowej opowie Piotr Szaradowski

24 czerwca – spotkania na wystawie Tycjan – Veronese – Tiepolo.

  • godz. 12.00 Malarstwo – lekarstwo czy trucizna? Włoskie traktaty o sztuce po Soborze Trydenckim. – Wykład dr Joanny Dimke-Kamoli
  • godz. 15.00 Koncert Zespołu Wokalnego Minimus – muzyka renesansowa i barokowa

 

Muzeum Narodowe w Poznaniu
wystawa: 2 czerwca – 5 sierpnia 2012
wernisaż: 2 czerwca, godz. 12.00 obowiązują zaproszenia

Źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu

Oprac: Agnieszka Szydziak

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.