szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Opisz swoje dzieła sztuki!

30.05.2012

Kolekcje, Polskie

Bezpieczne zbiory – Bezpieczne kolekcjeW związku ze wzrastającym w Polsce inwestowaniem na rynkach sztuki, wprost proporcjonalnie rośnie również współczynnik przestępstw związanych z dziełami ruchomymi. W celu ochrony i w skutek wspólnej pracy Ośrodka Ochrony Zbiorów Publicznych, Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, Krajowego Zespołu do walki z przestępczością przeciwko Dziedzictwu Narodowemu Komendy Głównej Policji oraz Stowarzyszeniu Antykwariuszy Polskich działa w Polsce program Bezpieczne Zbiory – Bezpieczne Kolekcje. Jednak główne zadanie należy tutaj do prywatnych posiadaczy dzieł sztuki.

 Program Bezpieczne Zbiory – Bezpieczne Kolekcje powstał pod koniec 2010 i postawił sobie za zadanie zgromadzić ustandaryzowaną dokumentację dotyczącą zabytków i dzieł sztuki, która ma służyć w pracach identyfikacyjnych podczas ewentualnego przestępstwa, czy utraty podczas klęski żywiołowej, czy zagubienia. Punkt odniesienia podczas procesu identyfikacji stanowi baza formularzy informacyjnych. Pierwsze zasoby powstały na podstawie funkcjonujących kart muzealnych i kart dokumentujących zabytki ruchome u wojewódzkich konserwatorów zabytków.

Kolejne rekordy w wersji podstawowej lub rozszerzonej tworzone są indywidualnych posiadaczy dzieł sztuki i zabytków. Karta identyfikacyjna jest zaprojektowana w taki sposób, by właściciele mogli wypełnić je samodzielnie. Przy ewentualnych niejasnościach pomocą służą pracownicy niektórych muzeów. Stworzony opis przeznaczony jest wyłącznie dla właściciela dzieła i zaleca się posiadać go w wielu kopiach papierowych i elektronicznych.

Program Bezpieczne zbiory – Bezpieczne kolekcje skierowany jest przede wszystkim do indywidualnych posiadaczy dzieł sztuki, zabytków i kolekcjonerów. Dba o to, by dokumentacja składała się z  jasnego opisu i dobrych fotografii, gdyż materiał ten, to zabezpieczenie służące do identyfikacji dzieła. Na jego podstawie Policja może dokonać zwrotu utraconego cennego przedmiotu. Wcześniej – zaraz po zaginięciu – służy także jako podstawa do rejestracji dzieła w policyjnej bazie danych oraz Krajowym wykazie zabytków skradzionych lub wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów.

Zachęcamy do zapoznania się ze stroną Programu Bezpieczne zbiory – Bezpieczne kolekcje www.bezpiecznezbiory.eu oraz do skorzystania z narzędzi, które daje. W ten sposób zabezpieczycie Państwo swoje zbiory!

Autor: Agnieszka Szydziak

Rynek i Sztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.