szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE 2012

04.06.2012

Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM

Wczoraj zakończył się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Szczecińska impreza doczekła się już 8 edycji. Jej tegorocznym tematem była Apokalipsa, której motywy od wieków pojawiają się w sztuce tworzonej na całym świecie.

inSPIRACJE 2012 Źródło: inspiracje.art.pl

inSPIRACJE 2012 Źródło: inspiracje.art.pl

Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE obywa się od 2005 roku. Wcześniej nosił nazwę Festiwalu Fotografii Kreacyjnej, jednak z biegiem lat stał się wielopłaszczyznowym przedsięwzięciem, które po dziś dzień skupia zarówno artystów polskich, jak i zagranicznych. Jak można przeczytać na stronie eventu – Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE to jeden z największych projektów podejmujących działania na polu sztuki interdyscyplinarnej. Nazwiska, jakie do tej pory pojawiły się podczas wielu edycji wydarzenia to m.in: Zbigniew Rybczyński, Lech Majewski, Łódź Kaliska, Zbigniew Libera, Katarzyna Kozyra, eter Greenaway, Eva & Adele, Karim Rashid czy David Cerny.

Również w tym roku nie zabrakło doborowej artystycznej obsady. Na festiwalu można było podziwiać prace wielu znanych twórców, które zostały wyselekcjonowane pod kątem wątku przewodniego imprezy – Apokalipsy. Jako, że ludzkości od zawsze towarzyszą myśl o apokaliptycznym końcu świata, nierzadko mają wpływ również na twórczość artystyczną. Pierwszą i główną wystawą, jaką można było oglądać podczas trwania eventu, była ekspozycja pt. „Apokalipsa 2012”. Klęski żywiołowe, kryzys ekonomiczny czy zagrożenia wojenne – to wszystko przy pomocy sztuki pokazali nam m.in. Natalia LL, Zofia Kulik, Józef Robakowski, Peter Fuss, Michał Bałdyga, Oskar Dawicki, Piotr Bosacki, Maciej Kurak, Ruslan Vashkevich, Tony Oursler czy grupa Democracia.

Kolejna wystawa nosiła tytuł „Jądro ciemności” i nawiązywała do powieści Josepha Conrada. Mrok, tajemnica i niepokój – tak można by podsumować prace, jakie zaprezentowali m.in. Kuba Bąkowski, Hubert Czerepok, Bartosz Kokosiński, Artur Malewski, Agata Michowska, Anna Orlikowska, Piotr Skiba i Małgorzata Szymankiewicz. Ekspozyja miała ukazywać siły zła, jakie przez lata kumulują się w światowej kulturze i historii.

Wystawa pt. „Koniec” była natomiast kwintesencją konkursu przeznaczonego dla młodych artystów, jaki od czterech lat organizowany jest przez inSPIRACJE. Wystawa objęła prezentacje sztuki wizualnej m.in. wideo Łukasza Trusewicza „Prostownik„, instalacji pt. „Dom-schron” autorstwa Sylwii Jakubowskiej czy filmu „Widok z okna” Aleksandry Kozioł. Kolejną wartą uwagi ekspozycją była „Powódź mistrzów komiksu”, należąca do dziedziny jaka po raz pierwszy pojawiła się na szczecińskim festiwalu. Swoje prace zaprezentowali m.in. Jakub Rebelka, autor komiksów „Doktor Brayn” czy „Dick4dick” oraz Przemysław Truciński znany ze stworzenia komisku pt. „Wiedźmin”.

Oprócz wystaw odbyły się również koncerty, warsztaty, spotkania z artystami, a także kampanie społeczne – a to wszystko w jedyne 3 dni! Za nami pierwszy czerwcowy weekend spędzony z dobrą sztuką, czas zacząć odliczanie do kolejnej edycji festiwalu.

Źródło: inspiracje.art.pl

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.