szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Na rynku sztuki nie ma kryzysu!

05.06.2012

Magazyn

WyspiańskiMimo iż prognozy gospodarcze w krajów wcale nie napawają optymizmem, rynek inwestycji związanych ze sztuką od początku 2012 roku we wszystkich aspektach zanotował wzrost.

Podstawowe czynniki mające wpływ na prosperity na rodzimym rynku, to przede wszystkim: miarowo rosnące w Polsce zainteresowanie inwestowaniem w sztukę. Imponujące porównanie z pierwszym kwartałem 2011 roku sugeruje wzrost bliski 90 %. Idąc tym tropem można prognozować, że wartość obrotów rynku sztuki osiągnie w 2012 poziom około 60-65 mln zł. Po drugie, duży wpływ na rodzimy rynek sztuki ma coraz chętniej kupowana sztuka współczesna. Dzięki niej rośnie nam również rynek obiektów, który już niedługo przekroczy pułap 6 tysięcy. Ważne również dla tych prognoz są bardzo dobre ceny, jakie udaje się osiągnąć na aukcjach – w minionych dwóch miesiącach 13 prac przekroczyło cenę 100 tys. złotych, natomiast dwie osiągnęły ponad 500 tys. zł.

Rekordy na polskich aukcjach w 2012 roku

Trzy pastele Stanisława Wyspiańskiego pochodzące z 1904, sprzedane w marcu  jako minikolekcja, osiągnęły wartość 1,85 mln złotych – stały się tym samym drugim najdrożej sprzedanym obiektem na polskich aukcjach.
Za „Autoportret” Eugeniusza Zaka zapłacono 760 tys. zł.

Sztuka współczesna i najnowsza w 2012 roku

Do najbardziej elektryzujących, działających po 1945 roku, nazwisk ostatnich miesięcy należą Wojciech Fangor, którego praca „#16” została sprzedana za 240 tys. zł oraz Jerzy Nowosielski, którego „Dziewczyna na tle miasta” osiągnęła 230 tys. zł. Cena, jaką osiągnął w tym roku inny obraz tego twórcy – „Mountain Road” – również jest potwierdzeniem rozwoju i ciągłego zwyżkowania polskiego rynku sztuki. Bowiem okazało się, że dzieło to powracając po czternastu latach do aukcji zwiększyło swoją roczną stopę zwrotu o 21,4%.

Przykłady najlepiej sprzedających się nazwisk z kręgu sztuki najnowszej, to: Anna Szprynger, Mariusz Waras, Jakub Słomkowski, Ilona Herc i Gossia Zielaskowska.

Autor: Agnieszka Szydziak

 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.