szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Aukcja sztuki Południowej Azji w Sotheby’s

11.06.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne, Świat

"Bez tytułu" Ram Kumar8 czerwca w domu aukcyjnym Sotheby’s miała miejsce aukcja sztuki Południowej Azji. Wystawiono przede wszystkim sztukę nowoczesną, współczesną oraz miniaturowe malarstwo hinduskie. Sprzedaż dzieł azjatyckich stanowi coraz częstszy obiekt rynku sztuki, ze względu na znaczący (i stale rosnący) udział inwestorów azjatyckich, którzy chętnie kupują sztukę z tej części świata.

Na aukcji można było nabyć między innymi prace hinduskiego artysty Ram Kumara. Mówi się o nim jako o jednym z pierwszych artystów tego pochodzenia, który porzucił figuratywność na rzecz abstrakcji. Na światowym rynku sztuki osławiony stał się wynik sprzedaży jednej z jego prac – nowojorski Christie’s sprzedał „The Vagabond” za 1,1 mln dolarów. 8 czerwca sprzedano między innymi „Bez tytułu” za 55 250 funtów.

Innym przykładem znanego twórcy jest Maqbool Fida Hussain. Jest to najbardziej znany (i zarazem najbardziej kontrowersyjny) indyjski artysta. Nie bez przyczyny nazywany jest często „Picassem Indii”. Zajmował się malowaniem nagich kobiet, w narracyjnej formie kubizmu.

Wystawiono również parę prac Krishnaji Howlaji Ara. Na opisywanej aukcji jego „Youth” została sprzedana za 10 000 funtów. Poza tym wystawiono prace takich artystów jak Francis Newton Souza czy Avina Sh Chandra. Ogólnie aukcja zakończyła się sukcesem, jednak nie tak spektakularnym, jakiego się można było spodziewać. Wiele z prac nie zostało sprzedanych, nie padły też bardzo znaczące wyniki (chociaż parę prac poszło za bardzo wysokie sumy). W Europie aukcje sztuki azjatyckiej nadal są rzadkością, jednak na świecie cieszą się bardzo dużym powodzeniem.

Autor: Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

www.rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.