szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

PINTA, czyli jedyny taki Festiwal Sztuki Ameryki Łacińskiej

11.06.2012

Magazyn

Źródło: www.pintaart.com

Dwa lata temu Festiwal Sztuki Ameryki Łacińskiej Pinta, po raz pierwszy zagościł w Londynie. Impreza cieszyła się dużym powodzeniem i zyskała ciepły odbiór, dlatego w tym roku postanowiono zorganizować ją po raz kolejny. Przez trzy dni czerwca publiczność tłumnie zgłębiała tajniki sztuki pochodzącej z innego kontynentu. Jak zapewniają organizatorzy festiwal powtórzył swój sukces z przed dwóch lat.

Festiwal Sztuki Ameryki Łacińskiej po raz pierwszy zorganizowano w Nowym Jorku w roku 2007. Z czasem, idea eventu dotarła do Wielkiej Brytanii, dzięki czemu w tym roku skupiła ponad pięćdziesiąt galerii z o obu Ameryk i Europy. Były to m.in. Guillermo de Osma Galería i Distrito 4 z Madrytu, londyńska Maddox Arts, Ruth Benzacar Galería de Arte Z Buenos Aire, LucIa de la Puente z Peru, meksykańska Galería Enrique Guerrero , Galeria Nara Roesler z São Paulo, centrum wystawiennicze Aninat Isabel z Santiago czy Sammer Gallery z Miami.

Jak powiedział przewodniczący eventu, Alejandro Zaia, Sztuka Ameryki Łacinskiej co raz częściej i chętniej oglądana jest w Londynie. Renomowane instytucje takie jak np. Tate Modern, chcą wprowadzić sztukę ‚latino’ w swoje zbiory. Wielu koneserów sztuki pragnie mieć możliwość zakupu tego rodzaju dzieł, dlatego domy aukcyjne oraz galerie komercyjne, intensywnie pracują nad poszerzeniem oferty i chętnie wprowadzają trend sprzedaży prac artystów pochodzących z Ameryki Łacińskiej.

Tegoroczna Pinta, była okazją do spotkania się z artystami, mecenasami, a także prywatnymi kolekcjonerami, galeriami i muzeami, dzięki czemu publiczność mogła poszerzyć swoją wiedzę o świecie latynoamerykańskiej sztuki. Jak komentowali organizatorzy wydarzenia, są bardzo szczęśliwi, że Pinta staje się stałym elementem dla londyńskiego kalendarza kulturalnego.

W tym roku przez trzy dni, bo od 7 do 10 czerwca można było podziwiać szeroki zakres prac uznanych latynoamerykańskich artystów, m.in słynnego urugwajskiego twórcy Joaquína Torresa Garcii, którego prace sprzedają się za krocie na światowych aukcjach, a także kubańskiej malarki abstrakcyjnej Carmen Harrery, czy dzieła nowoodkrytego talentu, Felipe Barbosy, pochodzącego z Brazylii.

Jak komentują osoby odpowiedzialne za projekt, londyńska Pinta już za rok, a dla spóźnialskich, listopadowa wersja festiwalu, która odbędzie się w Nowym Jorku. Więcej informacji o przedsięwzięciu tutaj.

Źródło: www.pintaart.com

Oprac. Olga Pisklewicz

RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.