szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Podróż z kamerą, czyli Muzeum Tymczasowe Wiertow

12.06.2012

Magazyn

Muzeum Tymczasowe WiertowProjekt „Muzeum Tymczasowe Wiertow” składa się z kilku elementów, które stanową fikcyjną rekonstrukcję pism, notatek i zdjęć Dziga Wiertowa. 

Aleksandra Czerniawska rozpoczęła pracę na projektem w 2008 roku. Bezpośrednim impulsem była informacja o tym, że Dziga Wiertow pochodził z Białegostoku, a jednocześnie w mieście tym nie ma po nim prawie pamiątek. W internecie znalazła fotografię jednej strony jego scenopisu i oglądając film rekonstruowała resztę. Rysunkom towarzyszą rękopisy i sztucznie postarzane odbitki zdjęć.
Cała ta struktura jest jednak zatruta ziarnem fikcji. Autorka wymyśliła postać towarzyszącą Wiertowowi, która pojawia się obok niego na zdjęciach i gdzieś na marginesach tej narracji. Wciela się w tą postać, aby zbliżyć się do Wiertowa osobiście.
Muzeum Tymczasowe Wiertow
Projekt był pokazywany w miejscach związanych z biografią Wiertowa, co buduje kolejny poziom tej historyczno-fikcyjnej intrygi. Miał swoją odsłonę w Białymstoku, gdzie Wiertow urodził się i wychował oraz w Petersburgu, gdzie studiował na uniwersytecie. Było by to bardzo interesującą przygodą aby dalej podążać jego tropami do Odessy, gdzie powstał jego najlepszy film „Człowiek z kamerą”.
Organizatorzy: Galeria Arsenał, Instytut Polski w Kijowie
Miejsce prezentacji: Muzeum Kina, Odessa, Ukraina

Od 12 czerwca 2012 do 18 czerwca 2012

Źródło: Galeria Arsenał

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.