szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

43. edycja szwajcarskich Targów Art Basel

13.06.2012

Magazyn

Wczoraj rozpoczęły się 43 Targi Art Basel. Jest to jedno z największych wydarzeń komercyjnych związane z rynkiem sztuki, które odwiedzają najistotniejsze światowe galerie. Wśród niemal 300 centrów wystawienniczych znajdziemy również trzech polskich reprezentantów: Fundację Galerii Foksal, Raster oraz Starmach.

Źródło: http://basel.artbasel.com

Źródło: http://basel.artbasel.com

Art Basel są niezaprzeczalnym wyznacznikiem prestiżu: o zakwalifikowaniu się na szwajcarskie targi decyduje doświadczona sześcioosobowa komisja rekrutacyjna. Dla dużych galerii, znalezienie się na liście targów to niejako obowiązek, dla mniejszych, ogromna radość i wyróżnienie.

Targi w Bazylei to sztuka z najwyższej półki, dlatego program zaproponowany przez aspirujące do uczestnictwa w wydarzeniu galerie, jest poddawany ostrej selekcji. W tym roku w evencie biorą udział trzy polskie galerie, które w ogólnym podsumowaniu na targach zagoszczą już po raz dziesiąty.

Stoiska Fundacji Galerii Foksal i Galerii Starmach można odnaleźć w sekcji Art Galleries. Pierwsza instytucja wystawiennicza prezentuje sztukę m.in. Wilhelma Sasnala i Pawła Althamera. Na stoisku znalazły się najnowsze obrazy Sasnala, które jeszcze do niedawna można było oglądać na wystawie odbywającej się w siedzibie FGF w Warszawie. Na prezentację twórczości drugiego artysty składają się natomiast słynne portretowe rzeźby. Artystką nieco młodszą, którą z dumą promuje galeria, jest Anna Molska, która wystawiała swoje prace m.in. w Nowym Jorku czy Londynie.

W odróżnieniu od Galerii Foksal, Stramach postawiła na klasyki. Na stoisku można zatem obejrzeć starannie wybrane dzieła z pośród sztuki powojennej. Publiczność może podziwiać prace Edwarda Krasińskiego, Romana Opałki, Henryka Stażewskiego, Władysława Strzemińskiego czy Aliny Szapocznikow.

Raster natomiast, stanowczo odrzuciła jakiekolwiek szablony i postanowiła na prezentację sztuki interdyscyplinarnej. W sekcji Art Statements, galeria przedstawia indywidualny projekt pt. „Régions d’etre”, który jest prezentacją stworzoną przez kwartet artystyczny Slavs & Tatars. Pierwszy tandem tworzą projektanci: Kasia Korczak oraz pochodzący z Belgii Boy Vereecken, drugi natomiast autorzy tekstów oscylujących pośród tematów kultury szeroko pojętej: Amerykanin irańskiego pochodzenia Payam Sharifi oraz Brytyjko-Amerykanka Victoria Camblin.

Wystawa tej nietuzinkowej artystycznej grupy skupiona jest wokół Eurazji, czyli terenu, gdzie chrześcijaństwo od wieków przeplata się z kulturą islamu. Tak rozległa tematyczna przestrzeń powoduje, że artyści nie ograniczają się jedynie do stałej ekspozycji. Ich projekt to publikacje, wykłady, prezentacje z pogranicza sztuki i design’u, przemyślane obiekty artystyczne i instalacje. Wszystko to łączy się w spójną całość, jaka dotyczy refleksji nad historią, kulturą oraz polityką z pogranicza euroazjatyckiego.

Publiczność targów może podziwiać kolekcje i prezentacje galerii z całego świata. W ubiegłorocznym wydarzeniu wzięło udział aż 300 galerii pochodzących z obu Ameryk, Europy, Azji i Afryki, a także ponad 2 500 artystów i 65 000 zwiedzających. W tym roku organizatorzy liczą na jeszcze lepszą frekwencję.

Wczoraj i dziś targi odwiedzić mogą jedynie goście VIP, którzy zostali specjalnie zaproszeni. Są to marszandzi, wybitni kolekcjonerzy, a także uznani założyciele i zarządcy znanych centrów wystawienniczych i instytucji artystycznych. Pozostali zwiedzający będą mogli odwiedzić event w dniach 14-17 czerwca 2012. Więcej informacji można znaleźć na oficjalnej stronie festiwalu.

Źródło: basel.artbasel.com

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.