szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Globalpix, czyli sztuka zaangażowana społecznie

14.06.2012

Magazyn

Grupa Urban Art została założona w 1985 roku. Tworzy ją dwójka artystów: Anne Peschken i Marek Pisarsky. Przedmiotem ich zainteresowania od około 2005 roku jest sztuka zaangażowana społecznie. W roku tym miało miejsce rozpoczęcie długoletniego projektu, którym było otwarcie firmy Globalpix.

Firma działała w różnych miejscach, a jej pracownikami byli członkowie tamtejszych społeczności: studenci z Bukaresztu w 2005 roku, pracownice huty w Nowej Hucie w 2006 roku, bezrobotne kobiety ze Steinhőfel w 2007 roku czy dokształcająca się młodzież z Berlina na przełomie 2009 i 2010 roku. Działanie firmy łączyło w sobie dwa aspekty. Z jednej strony była to działalność społeczna: firma badała warunki pracy, udział pracowników w zarządzaniu oraz możliwości komunikacyjne w firmie. Z drugiej strony była to działalność artystyczno-produkcyjna, a mianowicie recycling nadprodukcji artystycznej i tworzenie pixlowych obrazów.

Do wyprodukowania pixlowych obrazów wykorzystywane są zużyte płótna malarskie. Na ogłoszenie w prasie odpowiadają artyści, którzy oddają na potrzeby firmy im już nie potrzebne płótna. W Globalpix są one darte na wąsie pasy, z których później wyplata się siatkę. Powstaje w ten sposób coś na kształt patchworku. Ostatnim etapem produkcji obrazów jest malowanie kwadratowych pól płótna, tak aby powstała zaplanowana kompozycja. Należy zaznaczyć, że nie wszystkie pola są malowane. Niektóre pozostawia się w ich „naturalnym” kolorze, jeżeli nie zakłóca to ogólnej kompozycji płótna.

Projekt artystyczny jakim było założenie firmy Globalpix miał być przede wszystkim działalnością prospołeczną. Miał dawać zatrudnienie i zdobycie kwalifikacji dla potrzebujących tego społeczności. Jednak okazał się projektem osadzonym na tradycji sztuki, kontynuującym wiele wątków obecnych w historii sztuki i stawiający nowe pytania w jej kontekście. Globalpix i pixlowe obrazy nawiązują do sztuki neoimpresjonistów, konstruktywistów oraz pop-artu. Poruszają wiele czołowych kwestii rozpatrywanych przez myśl historii sztuki, jak: problem oceny i wartościowania sztuki, użyteczności sztuki, jej związku z codziennymi przedmiotami, różnicy pomiędzy Sztuką (wielką, muzealną, dobrą…) a sztuką (niską, użytkową, złą…) oraz problem autorstwa i indywidualnego gestu artystycznego, powiązany z mechanizacją produkcji. Projekt Globalpix i pixlowe obrazy poruszają wiele wątków semantycznych i stanowią ciekawy obiekt do interpretacji. (tekst: Emila Ławrynowicz, historyczka sztuki)

Na wystawie w toruńskiej Wozowni zaprezentowanych zostanie kilkanaście wielkoformatowych pixlowych obrazów oraz film wideo o Globalpix.

URBAN ART (Anne Peschken & Marek Pisarsky), Globalpix

wernisaż 22.06.2012, godz. 18

wystawa czynna 22.06.2012 – 22.07.2012

Galeria WOZOWNIA, Toruń

Źródło: Galeria Sztuki WOZOWNIA

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.