szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

To nie jest zdjęcie

14.06.2012

Magazyn

Wierność obrazów. René Magritte i fotografia

źródło: materiały prasowe

10 czerwca w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury odbył się finisaż wystawy „Wierność obrazów. René Magritte i fotografia”, podczas którego odbyło się kuratorskie oprowadzanie.  Zorganizowane dodatkowo warsztaty „Latające statki wyobraźni” okrasiły wydarzenie surrealistycznym smaczkiem, bowiem dzieci zamieniały się na ten czas rolami ze swoimi opiekunami. Następnie Pola Dwurnik opowiedziała o swoim nowym projekcie fotograficznym.

Zamknięta już wystawa była ważna dla postrzegania twórczości Magritte’a ze względu na po raz pierwszy po jego śmierci zaprezentowane  zdjęcia z okresu 1928 – 1955. Fotografia nie jest znanym elementem dorobku artystycznego twórcy. Wśród prac pokazasnych w Krakowie można było łatwo dostrzec, charakterystyczną też dla malarstwa tego artysty, atmosferę niepokoju, gry z widzem, czasem  groteskowego żartu. Bohaterami dzieł okazują się znajomi z belgijskiej bohemy, on sam, jego przyjaciele… Jednak postacią ukazującą się najczęściej jest Georgette – jego muza i kochanka, która znajduje też swoje miejsce w sporej ilości obrazów Magritte’a. Fotografie można uznać za dokumentację rzeczywistości twórcy,jak również za swego rodzaju szkice, pomysły do rodzących się wizji malarskich. I tak, oprócz wspomnianej Georgette, na zdjęciach przewija się nieustannie motyw fajki. Jedno z nich stanowi też na przykład fotograficzną wersję „Terapeuty”. W Krakowie, jako kontekst do ukazywanych dzieł wyświetlano też dwa filmy autorstwa tego belgijskiego twórcy.

Ekspozycję organizowało MCK oraz przedstawicielstwo Walonia – Bruksela w Warszawie. Włączono ją do programu festiwalu „Miesiąc fotografii w Krakowie 2012”. Kuratelą wystawy zajęła się Natalia Żak.

Źródło: Międzynarodowy Centrum Kultury w Krakowie 


szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.