szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

‚Wielcy współcześni’ w Christie’s

14.06.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

To, że sztuka współczesna cieszy bardzo dużym powodzeniem na światowym rynku sztuki, wiadomo nie od dzisiaj. Przez ostatnie parę lat odnotowuje się wręcz nienaturalny wzrost obrotów w tej dziedzinie. Najchętniej kupuje się dzieła z tego okresu w Europie (procentowy udział w całym rynku europejskim jest największy na świecie). Najwięcej kupowanych obiektów nie idzie zazwyczaj za więcej niż 1000 euro. Mimo tego, nieustająco rosną też sumy, jakie są w stanie zapłacić kolekcjonerzy za najbardziej wartościowe dzieła, najbardziej cenionych artystów.

Takie właśnie prace proponuje nabywcom 27 czerwca w londyński Christie’s, na aukcji sztuki powojennej i współczesnej. Wystawione na niej będą obrazy, rzeźby oraz fotografie autorstwa wiodących artystów tego okresu. I tak, będzie można kupić prace Yvesa Kleina, Lucio Fontany, Gerharda Richtera, Luciana Freuda, Francisa Bacona, Roya Lichtensteina, Algierio Boetti’ego oraz Wolsa. Są to bez wątpienia nazwiska, które odbiły się szerokim echem w świecie sztuki i od dłuższego czasu mają wypracowaną silną pozycję w świecie artystycznych zakupów. Estymacje również mogą przyprawić przeciętnego zjadacza chleba o zawrót głowy. Nie schodzą one bowiem poniżej miliona funtów (poza pracą „Mappa” Boetti’ego, której dolna estymacja wynosi 900 000 funtów).

Na sumy, za jakie będą chcieli nabyć sztukę kolekcjonerzy mają wpływ rozmaite czynniki. Przykładem może tu być Francis Bacon, którego to prace odnotowały zdecydowany skok cen, po kupnie przez Romana Abramovicza jego „Tryptyku 1967” za 86,3 mln dolarów. Wynik ten znajduje się w top 10 sprzedaży najdroższych dzieł sztuki, a za dzieła malarza nie płaci się mniej niż 70 milionów dolarów. Dzieło wystawione w Christie’s posiada jeszcze jeden atut – można mówić o jego niewątpliwej wartości dla historii sztuki. Myślano, że jest to autoportret artysty, jednak okazało się, że osoba znajdująca się na obrazie to nie kto inny jak… Lucian Freud. W związku z tymi faktami można liczyć na gorącą licytację.

Drugim ciekawym dziełem może okazać się „Naked Portrait” Freuda właśnie, którego estymacja plasuje się w okolicach 3 800 000 – 4 500 000 000 funtów. Na cenę tej pracy może wpłynąć niedawna wystawa retrospektywna jego sztuki w National Gallery w Londynie. Smaczkiem jest też dzieło Yvesa Kleina „Antropometria”. Nie tak dawno za dzieło pt. „FC1” padło rekordowe dla artysty 36,4 mln dolarów. Aukcja zapowiada się naprawdę ciekawie i na pewno przysporzy wielu emocji zarówno kolekcjonerom jak i pasjonatom rynku sztuki.

fot. Roy Lichtenstein 1923-1997, Źródło: Christie’s

Źródło Christie’s

Oprac. Sylwia Zabłocka

RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.