szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Zmarł Georges Mathieu

14.06.2012

Magazyn

Georges Mathieu

W niedzielę, w szpitalu Boulogne – Billancourt pod Paryżem zmarł Georges Mathieu. Miał 91 lat.

Ten urodzony w 1921 w Verseau artysta i teoretyk sztuki był najbardziej znanym na świecie francuskim artystą. Studiował filozofię. Nie zdobył za to żadnego wykształcenia artystycznego. Swoją sztukę opierał na koncepcji, którą potem sam nazwał abstrakcją liryczną. Czasem mówi się o nim jako o „francuskiej odpowiedzi dla Jacsona Pollocka”, ponieważ jako pierwszy Francuz zdecydowanie przeciwstawił się koncepcji abstrakcjonizmu geometrycznego. I faktycznie jego sztuka może się kojarzyć z amerykańskim action painting. Mathieu wykonywał swoje prace podobną metodą – spontaniczne ruchy pędzlem, posługiwał się technikami drippingu i tubismu. Jego abstrakcja liryczna miała być zapisem stanów emocjonalnych. Mówi się też o nim „malarz bitew”, bo tytułom swoim prac nadał pseudohistoryczne tytuły (np. „Bitwa pod Hakatą”). Jego mierzenie się z płótnem również przypominało swego rodzaju pole bitwy. 

Mathieu uznaje się też za prekursora happeningów. W 1947 zorganizował manifestację na rzecz abstrakcji lirycznej (sztuki wolnej od wszelkich ograniczeń). Sam akt tworzenia również musiał odbywać się przy udziale publiczności. Artysta potrafił czasem namalować sporych rozmiarów dzieło w nawet w 40 minut. Jego działania były pokazywane we francuskiej telewizji, stając się jednym z najchętniej oglądanych w tym kraju programów w latach ’50. Jego „występy” miały miejsce w galeriach, muzeach, teatrach… Lubił „dyskutować” o sztuce. W 1948 zorganizował wystawę „Przeciwne siły”, na której to zestawił swoje prace z dziełami ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

Jego sława przyniosła mu również wiele zamówień od rządu. Promował swoją sztuką wszystko, co francuskie (wykonał np. plakaty dla Air France i zaprojektował logo Programu Drugiego). Tworzył z zamówień państwowych znaczki, medale, projekty dokumentów skarbowych, biżuterię oraz meble. Jest również autorem fresku w siedzibie publicznego radia w Maison de la Radio. 

Autor: Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

www.rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.