szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

3 razy „w”, czyli wyjątkowe, wakacyjne wystawy

15.06.2012

Magazyn

RynekiSztuka to nie tylko portal piszący o polskich wystawach – z ciekawością wirtualnie zwiedzamy również to, co galerie i muzea wystawiają za granicą. I tak, po prześledzeniu ekspozycji, które warto obejrzeć tego lata, mamy dla Was trzy wyjątkowe propozycje.

Źródło: British Museum

Źródło: British Museum

Kto przekroczy progi Londynu, nie może przegapić wyjątkowej wystawy organizowanej przez British Museum. Centrum wystawiennicze proponuje niezwykłą podróż w czasy Szekspirowskie. Stolica Anglii, zostanie pokazana tak, jak wyglądała w XVII wieku. Mało tego – wszystko będzie ukazane przez pryzmat twórczości Szekspira. Poznając świat słynnego twórcy, poznamy zatem rzeczywistość, w jakiej przyszło mu żyć. Teatr elżbietański czy ówczesna sytuacja polityczna przestaną nam być obce! Wystawa pt. „Shakespeare: staging the Word”, potrwa w British Museum, od 19 lipca do 25 listopada.

Źródło: Leopold Museum

Źródło: Leopold Museum

Podróżnikom, którzy zawitają do Madrytu, polecamy natomiast zwiedzenie Museo Thyssen-Bornemisza. Placówka organizuje niezwykłą, retrospektywną wystawę, na jakiej obejrzymy dzieła jednego z najsłynniejszych amerykańskich malarzy – Edwarda Hoppera. Jego twórczość to bary, hotele i stacje kolejowe, czyli wszystko co związane ze światem współczesnym. Co jednak ciekawe, obrazy artysty nierzadko tchną samotnością. Miejsca przedstawione w dziełach to często bezduszne i puste przestrzenie, które nawiedza widmo komercji. Hopper, który w celach zarobkowych pracował w reklamie i dzięki przemyślanemu marketingowi zachęcał potencjalną klientelę do zakupów, w swoich obrazach dawał upust swoim frustracjom i refleksjom na temat skomercjalizowanej, nowoczesnej rzeczywistości.

Źródło: Museo Thyssen-Bornemisza

Źródło: Museo Thyssen-Bornemisza

Kto woli nieco chłodniejsze klimaty, niż Hiszpania, powinien zastanowić się nad wycieczką do Wiednia. Niezaprzeczalnym plusem tego wyjazdu będzie wystawa związana z życiem Gustava Klimta. Ekspozycja obejmuje aż 400 pocztówek, jakie sławny artysta wysyłał swojej muzie, Emilii Flöge. Oprócz tego, zobaczymy wiele rysunków o tematyce erotycznej, które przedstawiają miłość lesbijską oraz kobiety trwające w seksualnej ekstazie. Wystawa jest jedną z wielu organizowanych z okazji sto pięćdziesiątych urodzin artysty, jednak bez wątpienia jest jedyną, która zdradza najskrytsze tajemnice i fascynacje Klimta. Ekspozycję można oglądać w Leopold Museum, do 27 sierpnia.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.