szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Padł kolejny rekord: najdroższy duński obraz

15.06.2012

Rekordy aukcyjne

Kilka dni temu na aukcji londyńskiego Sotheby’s, za rekordową sumę 1.721.259 funtów, sprzedano obraz Vilhelma Hammershøi pt.”Ida czytająca list”. Podobny wynik ponad trzykrotnie przekroczył przewidywaną estymację, jaką ustalono na poziomie 500.000 funtów.

Obraz drogą telefoniczną licytowało trzech interesantów. W końcu, gorącą aukcyjną potyczkę zwyciężył International Private Collector. Osiągnięta cena ustanowiła nowy rekord dla prac Vilhelma Hammershøia i jednocześnie wyznaczyła nowe najdroższe duńskie dzieło na świecie.

Aukcja obejmowała aż pięć obrazów artysty. Wszystkie zostały sprzedane – były absolutnymi nowościami rynkowymi w doskonałym stanie. Na obrazach można było zobaczyć m.in. ukochaną żonę malarza, wnętrza oświetlone tajemniczym blaskiem świec czy miejskie pejzaże. Dzieła licytowało wielu kolekcjonerów z różnych stron świata, min. z Azji, Ameryki, Skandynawii i Europy Środkowej.

Malarstwo Vilhelma Hammershøi trafia w gusta przede wszystkim miłośników sztuki końca XIX i początku XX wieku. Wystawa prac artysty odbyła się już w Londynie i Tokio, a obecnie można oglądać ją w Monachium, w towarzystwie prac Vermeera czy Whistlera, malarzy charakteryzujących się podobną wrażliwością.

Obraz „Ida czytająca list” został namalowany w roku 1899 i był jednym z pierwszych dzieł stworzonych przez artystę we wnętrzach mieszkania przy ulicy Strandgade 30. To właśnie te pokoje odegrały kluczową rolę w tworzeniu kompozycji jego wielu późniejszych prac. Duński twórca w swoich obrazach wykorzystywał subtelną grę światła i cieni. Na wielu z nich, można doszukiwać się silnej inspiracji obrazami Johannesa Vermeera – wystarczy tylko spojrzeć na dzieło holenderskiego mistrza pt.„Kobieta w błękitnej sukni” i porównać je z  „Idą czytającą list”. Jesteśmy pewni, że wielu z widzów odniesie wrażenie, że mimo upływających wieków, czas zatoczył koło.

Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.