szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Krakowski Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom w toku

19.06.2012

Magazyn

Źródło: artboomfestival.pl

Źródło: artboomfestival.pl

Od 4 dni trwa krakowski Festiwal Sztuk Wizualnych ArtBoom. Jak zapewniają organizatorzy jest to największe wydarzenie, jakie w przestrzeni miejskiej Krakowa prezentuje sztukę współczesną. Na publiczność czeka moc performance’ów, happeningów, perojektów muzycznych i działań społecznych, zaś na młodych artystów konkurs pt. Fresh Zone.

Na ulicach Krakowa kwitnie sztuka współczesna. W sercu miasta  dumnie prezentują się prace m.in. Jenny Holzer, Mirosława Bałki, Pawła Althamera, Pipilotti Rist, Romana Signera, Joanny Rajkowskiej, Roberta Kuśmirowskiego czy BLU. 

Program festiwalu stał się spójną całością dzięki działaniom „site-specific”, czyli pracom tworzonym przez artystów, kuratorów, i aktywistów, którzy starali się ściśle nawiązywać swoimi realizacjami do specyfiki konkretnych miejskich przestrzeni. I tak, podczas eventu powstają rzeźby, obiekty artystyczne, neony, instalacje i murale.

Jak czytamy na stronie przedsięwzięcia, „festiwal wśród swoich założeń ma działania społeczne i wspólnotowe, inspirowane przez artystów, jak również współpracę z osobami zainteresowanymi poprawą jakości przestrzeni miasta, dyskusje i spotkania pozwalające na wypracowanie kompleksowej koncepcji działań przy kolejnych edycjach”.

Dzięki podobnym postulatom mamy więc szansę na uczestnictwo w różnego rodzaju debatach edukacyjnych, nawiązujących do klasycznych problemów z jakimi stale boryka się przestrzeń miejska. Event ma również mobilizować mieszkańców do opieki nad najbliższym otoczeniem, aktywizować ich do odkrywania obszarów zapomnianych i zaniedbanych i zachęcać do wspólnej odnowy.

Na czas trwania festiwalu, miasto staje się „Miastoprojektorem”, w którym odbywają się cykliczne spotkania z z mieszkańcami, architektami, studentami oraz osobami zainteresowanymi życiem miasta. Mimo to, osoby zaangażowane w programowanie festiwalu to kuratorzy, nie tylko pochodzący z Krakowa, ale z różnych stron Polski.

Mimo, że wydarzenie trwa dwa tygodnie, jego specyfika sprawia, że wiele z obiektów zostanie na stale wkomponowane w  przestrzeń miejską, zaś reszta trafi do zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie. Pełen program eventu można znaleźć tutaj. Wszystkich, którzy w przestrzeni miejskiej czują się jak w domu, serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w krakowskim festiwalu.

Źródło: artboomfestival.pl

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.