szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Obrazy polskich artystów na londyńskiej aukcji w Sotheby’s

19.06.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Polska

Pisaliśmy już o wielkiej czerwcowej aukcji Sotheby’s w Londynie, gdzie za rekordową sumę 1.721.259 funtów, sprzedano obraz Vilhelma Hammershøi pt.”Ida czytająca list”. Podobny wynik ponad trzykrotnie przekroczył przewidywaną estymację, jaką ustalono na poziomie 500.000 funtów. Jak się jednak okazuje, dzieło Duńczyka nie było jedynym hitem licytacji. Pozostałymi dwoma okazały się być obrazy polskich twórców z tzw. szkoły monachijskiej.

Pierwsza praca wyszła z pod pędzla słynnego artysty Józefa Brandta, który swoje płótna opatrywał charakterystycznym podpisem  „Józef Brandt z Warszawy”. Dzieło nie przekroczyło co prawda swojej estymacji, jednak zostało sprzedane za wysoką cenę 25 tysięcy funtów. Obraz przedstawia krajobraz stepowy, po którym kozacki strażnik prowadzi osiodłanego konia. Jego właścicielem od 1980 był handlarz dzieł sztuki z Karlsbadu, który po 32 latach w końcu zdecydował się sprzedać pracę sławnego Polaka.

Drugie dzieło pt. „Bukiet”, zostało namalowane przez Władysława Czachórskiego. Cena obrazu przedstawiającego ciemnowłosą kobietę, która dzierży w dłoniach bukiet kwiatów, mile zaskoczyła organizatorów aukcji. Kwota przekroczyła przewidywaną estymację 15-20 tysięcy funtów i dotarła aż do 32,5 tysięcy funtów. Obraz wystawił na licytację prywatny kolekcjoner.

Zwykło się twierdzić, że zarówno szkoła monachijska, jak i Młoda Polska, to klasyczne przykłady polskiego malarstwa, jakie systematycznie pojawiają się na brytyjskich aukcjach. Przypomnijmy, że szkoła monachijska, to termin określający twórczość polskich malarzy ze środowiska monachijskiego, którzy działali artystycznie w XIX i na początku XX wieku. Nieformalnym przywódcą polskiej kolonii artystów w Monachium był Józef Brandt, pozostali artyści zaliczający się do grupy to m.in. bracia Maksymilian i Aleksander Gierymscy, Juliusz Kossak czy Alfred Wierusz-Kowalski.

Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.