szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Marta Pogorzelec: „W cieniu światła”

21.06.2012

Magazyn

Marta Pogorzelec na wystawie W cieniu światła zaprezentuje grafiki pochodzące z cyklu Sarkofagi oraz Enter the void. Prace zostały wykonane w technice druku cyfrowego i serigrafii.

Głównym powodem idei zorganizowania w Toruniu wystawy indywidualnej dzieł graficznych Marty Pogorzelec jest odkrycie przez nią eschatologicznego wątku dla sztuki współczesnej i nadanie mu niezwykle nowoczesnej i atrakcyjnej artystycznie wymowy i ekspresji w cyklu prac pt. Sarkofagi. Pracami z tego cyklu artystka niemal spektakularnie weszła do aktywnego kręgu nie tylko młodej, ale i generacyjnie zaawansowanej twórczości w grafice polskiej, generowanej głównie w środowisku akademickim, nie stroniącym od eksperymentu. Sarkofagi wyznaczają fundamentalną oś ideową wystawy Marty Pogorzelec w Wozowni, ale nie określają jej tematu i idei do końca.

Młoda, ambitna artystka zwraca się właśnie w kierunku problematyki światła. Tworzy specjalnie na toruńską wystawę zestaw nowych prac graficznych i interdyscyplinarnych pod roboczym tytułem W stronę światła. Zdaniem kuratora Wiesława Smużnego wstępny tytuł wystawy „W cieniu światła” obejmuje plastyczno-artystyczną jakość twórczości z cyklu Sarkofagi, lokowanej po stronie ‘cienia’ oraz wychodzi ‘światłem’ naprzeciw oczekiwaniom nowej twórczości.

Sarkofagi Marty Pogorzelec różnią się między sobą, to nie masowa produkcja, ale zindywidualizowane przestrzenie przeznaczone na to, co najcenniejsze – materialne ciało i symbole wewnętrznych doświadczeń, doznań, wspomnień. To opakowanie, które chroni i przechowuje pamięć. To jednocześnie, jak twierdzi sama autorka rodzaj podzwonnego, a może hołdu, złożonego wielkiemu twórcy abstrakcji geometrycznej – Kazimierzowi Malewiczowi i jego nieśmiertelnemu Czarnemu kwadratowi na białym tle.

Sam Malewicz interpretował swój obraz jako przedstawienie odczucia symbolizowanego przez rzeczony kwadrat, oraz niczego poza tym odczuciem, którego wyrazem jest białe tło. (…) Interpretując prace Marty w tym kluczu, można stwierdzić, że udało jej pójść dalej niż Malewicz – dotknąć tego, co niewyrażalne, czyli odczuć właśnie – zamknąć je w geometrycznych, a jednak pozbawionych chłodu formach, które niewątpliwie skłaniają do refleksji i indywidualnych interpretacji.” (Marta Raczek, kurator i teoretyk sztuki)

Marta Pogorzelec (ur.1981) uzyskała dyplom w 2008 roku w Pracowni Technik Cyfrowych prof. Adama Romaniuka na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W latach 2007-08 Otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wyróżniające osiągnięcia w nauce (2007-08).  Prezentowała swoje prace na wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Jest laureatką nagrody Młody Twórca w III Międzynarodowym Konkursie Rysunku we Wrocławiu (2006), Nagrody Galerii Miejskiej Arsenał w Poznaniu na 5. Biennale Grafiki Studenckiej (Poznań 2007) oraz Grand Prix 6. Biennale Grafiki Studenckiej (Poznań 2009). Nagrodzone w Poznaniu grafiki cyfrowe z cyklu Sarkofagi są pewnego rodzaju hołdem złożonym przez autorkę twórcy  abstrakcji geometrycznej – Kazimierzowi Malewiczowi i jego Czarnemu kwadratowi na białym tle, a jednocześnie okazją do refleksji, indywidualnej interpretacji, do poszukiwania innej, własnej formy dla tego, co niewyrażalne.

Źródło: Galeria Sztuki WOZOWNIA

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.