szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
WILLA LENTZA

Wszystko o Tadeuszu Kantorze w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie

21.06.2012

Magazyn

Poradnik o rynku sztuki

Tadeusz KantorDzieło Tadeusza Kantora (1915-1990), jednego z najważniejszych awangardowych polskich twórców XX w., zostanie zaprezentowane po raz pierwszy na terenie Litwy. Malarz, rysownik, scenograf, autor tekstów teoretycznych i manifestów, twórca pierwszych polskich happeningów oraz współzałożyciel Teatru Cricot 2 (1955), zdobył międzynarodową sławę jako reżyser teatralny, którego spektakle „Umarła klasa” (1975) czy „Wielopole, Wielopole” (1980) prezentowane były na całym świecie.

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA w Krakowie, specjalnie na wystawę w Narodowej Galerii Sztuki w Wilnie przygotował obszerną prezentację rysunków, obrazów, projektów scenograficznych, obiektów teatralnych oraz fotografii i filmów,  ze zbiorów własnych oraz innych polskich kolekcji muzealnych i prywatnych, przybliżając w ten sposób artystyczną biografię Kantora – począwszy od jego pierwszych realizacji, jeszcze z czasów studiów w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w końcu lat 30., na przedstawieniach z okresu największej popularności spektakli Teatru Cricot 2 kończąc. Na ekspozycji znajdzie się również specjalnie na tę okazję przygotowana rekonstrukcja jednego z niezachowanych obiektów z teatru informel Tadeusza Kantora z lat 60.

Tadeusz Kantor

Wydarzenia towarzyszące wystawie „Tadeusz Kantor. Malarstwo. Teatr”:

28 czerwca, Narodowa Galeria Sztuki
17.30 – prezentacja katalogu wystawy.
18.00 – wykład krytyka sztuki Andy Rottenberg.
19.00 – projekcja filmu „Kantor tu jest” („Kantor ist da”), reż. Dietrich Mahlow, 196846 min.

30 sierpnia, Narodowa Galeria Sztuki
18.00 – wykład teatrologa dr Anny R. Burzyńskiej.
19.00 – projekcja filmu „Nadobnisie i koczkodany” („Lovelies and Dowdies”), reż. Ken McMullen, 1973, 29 min.
Podczas drugiego tournée Cricot 2 w Edynburgu w 1973 r. Tadeusz Kantor zaproszony przez Richarda Demarco zaprezentował spektakl „Nadobnisie i koczkodany”. Przedstawienia odbywały się w opuszczonej przestrzeni Poor House, sąsiadującego z cmentarzem Greyfriars niegdysiejszego domu dla ubogich, miejsca o niezwykłej atmosferze. Ken McMullen sfilmował je na 16 mm czarno-białej taśmie i fragmenty spektaklu zestawił ze scenami nakręconymi na targu mięsnym Smithfield w Londynie.

31 sierpnia, Narodowa Galeria Sztuki
17.30 – projekcja filmu-dokumentacji dot. spektaklu „Umarła klasa”, reż. Denis Beblet, 1977, 78 min.

 

Tadeusz Kantor. Malarstwo. Teatr
Narodowa Galeria Sztuki w Wilnie

22 czerwca – 2 września 2012 

Źródło: Instytut Polski Wilno

Niemczycka Gallery baner duży

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.