szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Pięć cenowych rekordów w paryskim Sotheby’s

25.06.2012

Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne

Sotheby’s nie przestaje zaskakiwać! W ubiegły czwartek na paryskiej aukcji, padło aż 5 rekordów cenowych. W sumie zysk ze sprzedaży dzieł wyniósł niebagatelne 7,2 mln euro.

Jean-Etienne Liotard, Portrait of Mademoiselle Louise Jacquet, sprzedany za rekordowe €1,464,750. Źródło: Sotheby's

Jean-Etienne Liotard, Portrait of Mademoiselle Louise Jacquet, sprzedany za rekordowe €1,464,750. Źródło: Sotheby's

Na czwartkowej aukcji oferowano dzieła Starych Mistrzów oraz XIX-wieczne malarstwo i rysunek. Aukcja była tak udana, że osiągnęła najwyższy wynik, jaki kiedykolwiek odnotowano wśród paryskich licytacji. Jak podkreślają organizatorzy przedsięwzięcia, jest to niezbity dowód na to, że we Francji wciąż rośnie popyt na dzieła wysokiej jakości.

Wśród dzieł Starych Mistrzów największych powodzeniem cieszył się XVIII-wieczny obraz pędzla Jeana-Etienne Liotarda. „Portrait of Mademoiselle Jacquet”, który powstał w latach 1748-52. Płótno zostało sprzedane za oszałamiającą sumę 1,464,750 euro i tym samym stało się największym sukcesem cenowym tego artysty. Jak komentują pracownicy Sotheby’s France, pojawienie się na rynku podobnego arcydzieła wzbudziło ogromne emocje i przyciągnęło siedmiu oferentów z różnych stron świata. W końcu aukcyjną potyczkę wygrał amerykański kolekcjoner.

Innym wybitnym dziełem, jakie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem był „The Landscape Painter” namalowany przez Françoisa Bouchera. Rzadkie płótno, stworzone w czasach młodości artysty zostało sprzedane za 876,750 euro, również ustanawiając nowy rekord.

Świetne wyniki uzyskało również dzieło nieupublicznianej wcześniej wersji dzieła Pietera Burghela pt. „The Bird Trap”. Obraz przedstawiający zimowy pejzaż, zakupił rosyjski prywatny kolekcjoner za 684,750 euro. Jak podkreślają organizatorzy aukcji dzieło to jest niezwykle finezyjne i wyrafinowane i okazało się być jedną z najlepszych wersji obrazu Brughela wystawianych kiedykolwiek na aukcji.

Genialnych rezultatów doczekały się także krajobrazy malowane przez Jeana-Baptiste Camille Corota, które jedynie potwierdziły niesłabnące zainteresowanie kolekcjonerów jego pracami. Na aukcji wystawiono aż siedem obrazów malarza i wszystkie doczekały się kupna. Dwa z nich sprzedano za niezwykle korzystne ceny – „Une Guinguette à Vaugirard” oraz „Pejzaż Ruen z widokiem na Sekwanę” uzyskały wynik 66,750 euro.

Pięć rekordów aukcyjnych Sotheby’s France:

Jean-Etienne Liotard, „Portret panny Louise Jacquet”, € 1464750 / $ 1.853.509 (światowy cenowy rekord za dzieło Jean-Etienne Liotard)

François Boucher „Pejzażysta”, € 876.750 / $ 1.109.448  (rekordowa cena we Francji za dzieło Françoisa Bouchera)

Christian-Georg Schüz  „Widok Frankfurtu”, € 120.750 /$ 152.676 (światowy rekord cenowy za dzieło Christiania-Georga Schüza)

Jacob van Loo „Wenus i Adonis”, € 96.750 / $ 122.331 (światowy rekord cenowy za dzieło Jacoba van Loo)

Louis Vigée „Kobieta w stroju pielgrzyma”, € 84.750 / 107.158 dolarów (światowy rekord cenowy za dzieło Louisa Vigée)

Źródło: Sotheby’s

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.