szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Andy Warhol i samochody

27.06.2012

Magazyn

Nie wszyscy fani sztuki Andiego Warhola wiedzą, że artysta miał słabość do samochodów. Uwielbiał utrwalać je w swoich pracach, jako symbol amerykańskiego społeczeństwa konsumpcyjnego. W tym miesiącu The Birmingham Museum of Art postanowiło zorganizować wystawę, gdzie prym wiodą warholowskie pojazdy dwuśladowe.

Andy Warhol, Źródło: The Birmingham Museum of Art

Andy Warhol, Źródło: The Birmingham Museum of Art

Andy Warhol od zawsze zafascynowany był kulturą amerykańską. Obrazy artysty nierzadko przedstawiały kluczowe jej elementy – niezależnie od tego czy malował ikony Hollywood, czy puszki zupy Campbella. Po wielu różnych próbach, w końcu przyszedł czas na samochody.

Aktualna wystawa obejmuje ponad 40 rysunków, obrazów i fotografii pochodzących z lat 1946-1986. Przekrojowa ekspozycja wyraźnie przedstawia Warhola jako jednego z najbardziej wpływowych twórców XX wieku, który z powodzeniem definiował ówczesną Amerykę oraz rozwój tamtejszej motoryzacji.

Odwiedzając The Birmingham Museum of Art mamy szansę prześledzić prace Warhola przedstawiające samochody, które namalował podczas całej swojej kariery. W skład wystawy „Warhol and Cars” wchodzą m.in. wczesne rysunki twórcy z roku 1950, ale również obrazy i prace na papierze z lat 60. Idąc dalej trafimy także na sitodruki powstałe około roku 1980 oraz nieco młodszy film, przedstawiający prace Warhola związane z modelem samochodu BMW M1, który został stworzony w ramach projektu BMW Art Car Race, prowadzonego przez Francuza, Herve Poulina.

„Warhol and Cars” nie jest pierwszą wystawą prac artysty, jaką zorganizowało The Birmingham Museum of Art. W roku 2010, publiczność miała okazję podziwiać tam najbardziej rozpoznawalne portrety autorstwa Warhola, przedstawiające m.in. Marilyn Monroe i Elizabeth Taylor. Jak komentuje dyrektor muzeum, bieżąca wystawa cieszy go tym bardziej, że daje upust zupełnie innym fascynacjom artysty i pozwala widzom spojrzeć na jego sztukę z zupełnie nowej, świeżej perspektywy.

Źródło: The Birmingham Museum of Art

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.