szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja sztuki współczesnej w Sotheby’s

27.06.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Rekordy aukcyjne, Świat

Wczoraj w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s miała miejsce wieczorna licytacja sztuki współczesnej. Jej wynik – 69,3 milina funtów – zmieścił się w estymacji, którą wyznaczono na 57 – 82 milionów. Aukcja otworzyła letni sezon w Sotheby’s. Zawierała kolekcję Guntera Sachsa, który w tym roku przyniósł domu zyski wielkości 110,2 milionów. Przykładowe nazwiska wystawionych na licytację to: Andy Warhol, Sigmar Polke, Louise Bourgeois, Lucio Fontana, Damien Hirst i Cindy Sherman.

Nikogo nie zdziwiło, że hitem tego wydarzenia stało się dzieło „Wojownik” Basquiata. Osiągnęło ono zawrotną ceną 5 585 250 funtów. Artysta ten jest ostatnio bardzo ceniony na rynku sztuki, każde jego pojawienie się na aukcji wzbudza olbrzymie zainteresowanie. Wystawiona w Sotheby’s praca posiada wyjątkową wartość, ponieważ reprezentuje ważny okres w działalności twórcy, kiedy to osiągnął on pełną dojrzałość artystyczną i był w stanie przenieść swoją sztukę z „ulicy do galerii”.

Drugą w kolejce osiągniętą cenę uzyskało dzieło Glenna Browna „The Tragic Conversation of Salvador Dali. Siedmiu licytujących z różnych krajów walczyło o ten obraz, jednak wygrał nabywca, który zaproponował cenę 5 193 250 funtów. Było to spore zaskoczenie, ponieważ jest to suma prawie dwukrotnie przewyższająca wyliczoną estymację. Wynik tym bardziej zaskakuje, ponieważ cena przebija trzykrotnie rekord aukcyjny tego artysty. Można to tłumaczyć sporą efektownością oraz samym tytułem dzieła.

Standardowo, furorę wywołała praca Francisa Bacona. Tym razem, znany dom aukcyjny wystawił na sprzedaż jego „Studium do autoportretu” z 1980 roku. Dzieło osiągnęło cenę identyczną co „The Tragic Convesation…”. Mimo imponującej obiektywnie sumy, nie jest ona kwotą wysoką jeśli chodzi o prace tego artysty. Znany jest w końcu fakt, że w 2008 Roman Abramovich był w stanie zapłacić za jego „Tryptyk 1976” szokujące 86 milionów dolarów.

Innym imponującym wynikiem na tej aukcji była również sprzedaż pracy „Jeruzalem” Richtera, która została wylicytowana za 4 241 250 funtów. Warto zaznaczyć, że ubiegłoroczny zakup jednego z jego obrazów za 20 milionów dolarów przyczyniła się do popularyzacji tego twórcy na rynku. Od tej pory utrzymuje się on w czołówce najbardziej pożądanych nazwisk.

Inne wyniki wczorajszej aukcji:

  • „Bez tytułu” Alexandra Caldera za 1 497 250 funtów

  • „Ruth Bromberg siedząca” za 541 250 funtów

  • „Bez tytułu (P583)” Christophera Woolfa za 1 474 850 funtów

Autor: Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

www.rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017