szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Gazetowa miłość Anny Kutery

28.06.2012

Magazyn

Muzeum Narodowe we Wrocławiu przygotowało indywidualną wystawę Anny Kutery. Ekspozycję Post można oglądać od 2 lipca.

Anna Kutera, Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Anna Kutera, Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

To kolejna odsłona realizowanego od 2010 r. projektu artystki zatytułowanego Gazetowa miłość. Jego celem jest artystyczna analiza funkcjonowania i oddziaływania masowych środków przekazu na współczesne społeczeństwo. Postawa autorki wobec tych zjawisk jest krytyczna, ale zawiera też nutę podziwu i fascynacji ich globalnym zasięgiem i możliwościami.

Anna Kutera wskazuje na fakt, że jesteśmy coraz bardziej osaczeni przez media, w szczególności przez tabloidy. Pozorują one nieomylność i wszechstronność, roszcząc sobie prawo do formułowania treści, które bardzo często są kłamstwem i manipulacją. Przekazem takich treści sterują profesjonaliści, którzy jedyną motywacją jest zysk. Chodzi więc tutaj o demaskowanie natury tabloidów oraz stworzenie przeciwwagi dla miałkich treści promowanych przez współczesne media z pobudek komercyjnych.

Na wystawie można będzie zobaczyć 10 prac z lat 2011-2012, wydruki z montaży fotograficznych oraz projekcję video. Materiałem wyjściowym są fragmenty czasopism, zgniatane i dowolnie formowane, które artystka następnie fotografuje i z tych zdjęć montuje ostateczny obraz.

Anna Kutera ukończyła studia na wrocławskiej ASP w 1977 r. Jeszcze w czasie studiów współprowadziła we Wrocławiu Galerię Sztuki Najnowszej, a następnie była jedną z pionierek nurtu sztuki kontekstualnej. Jej multimedialne prace zazwyczaj zawierają krytyczne komentarze do społecznego kontekstu sztuki.

Anna Kutera: Post
2 lipca-19 sierpnia 2012 r.
Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Źródło: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.