szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Konkurs w ramach Gdańskiego Biennale Sztuki rozstrzygnięty

28.06.2012

Magazyn

Źródło: Gdańskie Biennale Sztuki 2012

Źródło: Gdańskie Biennale Sztuki 2012

Od 21 kwietnia do 17 czerwca trwało Gdańskie Biennale Sztuki 2012. Była to już druga edycja eventu, w którym wzięło udział  wielu artystów mieszkających i tworzących w województwie pomorskim. Oprócz wystawy, w ramach wydarzenia przewidziany był również konkurs dla artystów. Kilka dni temu ogłoszono wyniki.

Pierwsza nagroda przypadła w udziale Jarosławowi Czarneckiemu, który na co dzień ukrywa się pod pseudonimem artystycznym Elvin Flamingo. Jego praca pt. „Dwaj ludzie z napisem Sopot” urzekła jury, które jednogłośnie uznało ją za najlepszą. W ramach wygranej artysta będzie mógł zorganizować swoją indywidualną wystawę w Gdańskiej Galerii Miejskiej oraz wydać katalog.

Co ciekawe, jedną z części nagrodzonej instalacji jest wysłużony napis „SOPOT”, pochodzący z sopockiego dworca. Zanim Elvin Flamingo wszedł w jego posiadanie, obiekt miał pójść na złom. W rezultacie artyście udało się uratować szyld i stworzyć z niego dzieło sztuki.

W gdańskim konkursie przyznano również nagrodę publiczności. Otrzymała ją Honorata Martin, autorka instalacji pt. „Jak to wszystko uporządkować?”. Obiekt znacznie wyróżniał się formą – artystka stworzyła niewielkie pomieszczenie zawieszone nad ziemią, którego przestrzeń wypełniło wiele różnych przedmiotów: były fragmenty materiałów, poduchy, rysunki oraz wideo. Laureatka w nagrodę wyruszy do Berlina, aby zwiedzić tamtejsze Biennale.

Jeszcze jedną nagrodę w ramach konkursu przyznało gdańskie ASP. W tej kategorii zwycięzcą został Tomasz Skórka, który dzięki pracy pt. „Karmiąca” będzie mógł zrealizować własną wystawę w galerii ASP w Gdańsku.

Zarówno konkurs, jak i konkursową ekspozycję można uznać za bardzo udane. Podczas Biennale zaprezentowano szerokie spektrum różnorodnych technik artystycznych, a także dorobek  twórców reprezentujących odmienne pokolenia. Wyodrębniono również nowe trendy i tendencje, jakie co raz wyraźniej klarują się pośród kierunków sztuk wizualnych. Wiele dobrego za nami, ale kolejne Gdańskie Biennale Sztuki już za rok!

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.