szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

„Mural” Jacksona Pollocka oddany do renowacji po 70 latach

28.06.2012

Ciekawostki

Przełomowe dzieło Jacksona Pollocka pt. „Mural” ma zostać wysłane z Uniwersytetu Iowa do Getty Center Museum w Los Angeles, w celu podjęcia prac konserwatorskich.

Jackson Pollock, Mural 1943, Źródło: Uniwersytet Iowa

Jackson Pollock, Mural 1943, Źródło: Uniwersytet Iowa

Imponujący olej na płótnie, który mierzy sobie 6 metrów szerokości i 2 metry wysokości stanowi punkt zwrotny w karierze amerykańskiego przedstawiciela ekspresjonizmu abstrakcyjnego. Choć dzieło liczy sobie ponad 70 lat, istnieje nadzieja, że konserwatorom uda się przywrócić jego dawną świetność.

Mural przez wielu koneserów uważany jest za najważniejszy nowoczesny amerykański obraz, jaki kiedykolwiek powstał. Artysta tworząc go, stosował niezliczone stylistyczne techniki, co mogło mieć związek ze skomplikowanym przekazem dzieła. Artysta połączył na płótnie wiele wątków poczynając od artystycznych czy kulturowych, na politycznych kończąc.

Płótno oszałamia ekspresją i doborem kolorów. Namalowane kształty przypominają poskręcane zwierzęce formy. Ogromna praca wyceniana jest na 140 milionów dolarów, jednak na przestrzeni lat zaczęła stopniowo zniżkować.

Zespół naukowców i ekspertów podjął się dokładnego zbadania materiałów i technik, jakie zostały wykorzystane przy malowaniu obrazu, by z powodzeniem móc rozpocząć prace nad jego czyszczeniem i restaurowaniem. Szacuje się, że proces odnawiania dzieła potrwa nawet do 21 miesięcy. Po starannej renowacji, obraz ma pozostać na trzy miesiące w Los Angeles i być do dyspozycji tamtejszej publiczności. Następnie wróci do swojego właściciela – Uniwersytetu w Iowa.

Jackson Pollock jest jednym z ulubionych artystów współczesnej Ameryki. Kocha go zarówno szeroka publiczność, jak krytycy. Ci ostatni uważają, że artysta stworzył nowy, niepowtarzalny narodowy styl, pozwalając wyzwolić się Ameryce od jarzma wszechobecnego, nudnego modernizmu, jaki ją wówczas dusił.

Artysta nigdy nie bał się eksperymentów. „Szalał” z farbami, wylewając je na płótna. Chociaż nie był pomysłodawcą techniki kapiącej farby, doskonale ją wykorzystał i urozmaicił. Uwielbiał chlapać, mazać, i kapać barwnikami, niejednokrotnie wyciskał je prosto z tuby bądź lał bezpośrednio z puszki. Jego twórczość to ekspresyjne obrazy pełne plam, fantazyjnych kształtów i linii.

Pollock to sztuka ponadczasowa, nie znająca barier, do której często i chętnie się wraca. Nic więc dziwnego, że po 70 latach, rozpocznie się pracochłonny proces odnawiania „Muralu”, który będzie mógł cieszyć oczy publiczności przez kolejne dekady.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.