szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

„Królowa Polski” w Gdańsku

29.06.2012

Magazyn

ART KONSULTACJE PREMIUM
Dorota Nieznalska "Królowa Polski"

Źródło: materiały prasowe

Dorota Nieznalska znana jest z licznych kontrowersji wokół swojej twórczości. Jest stale krytykowana głównie przez środowiska konserwatywne, które uważają jej sztukę za obraźliwą i atakująca uczucia religijne. 

Szerokiej publiczności znana jest głównie z głośnej sprawy wokół jej instalacji „Pasja”, przedstawiającej powieszone na krzyżu genitalia, która skończyła się procesem sądowym. W końcu nie poniosła ona na szczęście żadnych konsekwencji. Od tego czasu wokół tej twórczyni wrze.

Jednak tym razem sprawa jest większej rangi, ponieważ chodzi o Muzeum Narodowe w Gdańsku. I rzecz nie w tym, że nie jest to czasowa ekspozycja czy przelotny romans z twórczością artystki. Instytucja bowiem zakupiła jedną z prac Nieznalskiej, zatytułowaną „Królowa Polski”. Przedstawia ona koronę cierniową, zwieńczoną bursztynowymi kolcami, otoczoną garstką ciemnych włosów. Wszystko to ułożono na czerwonej poduszce i zamknięto w gablocie. Jak zwykle, w wypadku tej pracy można mówić o wielu kontekstach interpretacyjnych, takich jak rola Kościoła w naszym kraju czy martyrologia.

Środowiska katolickie na działania Muzeum zareagowały w klasyczny dla siebie sposób i uznały za skandal, poszerzenie narodowych zbiorów o pracę obrażającą uczucia jego obywateli.

Pracę można oglądać od 28. czerwca w Pałacu Opatów w Gdańsku. Została zakupiona w ramach poszerzania kolekcji sztuki XX – wiecznej oraz początków XXI wieku.

Autor: Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

www.rynekisztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.