szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Plastikowe butelki w MWW: wystawa „DEVEBERE. AIR, GARBAGE, PEOPLE”

29.06.2012

Magazyn

Zapraszamy na obejrzenie wystawy „DEVEBERE. Air, garbage, people” , która prezentuje pomysły i realizacje dwóch ludzi – polsko-hiszpańskiego duetu architektów – Macieja Siudy i Rodriga Garcii Gonzaleza, którzy wygrali europejski konkurs Gau:di organizowany przez Francuski Instytut Architektury na projekt pawilonu na Riva dei Sette Martiri podczas tegorocznego biennale architektonicznego w Wenecji. Konstrukcja będzie wykonana niemal w całości z plastikowych butelek PET.

Z chaosu, wielości materii, bałaganu myśli mają prawo powstawać rzeczy piękne, transparentne i pożyteczne. Przydające się ludziom, bo przecież o nich w tym wszystkim powinno chodzić. Wystawa, którą prezentujemy w Muzeum Współczesnym Wrocław, tylko pozornie jest jedynie kolejnym ciekawym projektem architektonicznym. DEVEBERE dotyczy czegoś więcej niż architektury.

Pokazuje, jak COŚ powstaje z NICZEGO, jak rodzi się pomysł i jak żonglowanie nim może być przyjemne. DEVEBERE to opowieść o zabawie plastikowymi butelkami (z bardzo poważnymi konsekwencjami), doszukiwaniu się nowych funkcji w ich powtórnych użyciach oraz odnajdywaniu piękna w śmieciu. Autorzy wystawy – Maciej Siuda i Rodrigo Garcia Gonzalez – parafrazując niektóre realizacje Vika Muniza –pokazują, jak bezsens nabiera sensu.

DEVEBERE to konceptualna wystawa, gdyż produkt finalny – czyli konkretny obiekt wykonany z butelek PET – jest wciąż czymś tymczasowym, efemerycznym. Efektem kaprysu artysty/architekta lub potrzeby chwili (np. zapewnienie niedrogich mebli albo schronienia). Najważniejsze jest odtworzenie i udokumentowanie procesu twórczego. Chaotyczne myśli stopniowo się strukturyzują, pozostając jednak lekkimi i prostymi na tyle, że mogą za chwilę wznieść się w powietrze.

Wystawa pt. „DEVEBERE. AIR, GARBAGE, PEOPLE”

28.6.12–26.8.12

MWW, Wrocław

Źródło: MWW 

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Nowość - Magazyn portalu RynekiSztuka.pl

Pobierz Magazyn Pobierz Raport 2017