szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Sztuka w sieci na sprzedaż

01.07.2012

Inwestowanie w sztukę

W XXI wieku nie trzeba już zakładać własnej galerii sztuki w konkretnym miejscu. Obecnie możliwości sprzedaży sztuki daje w również Internet. Coraz popularniejsze staje się zakładanie stron oferujących kupno rozmaitych obiektów sztuki użytkowej, malarstwa czy rzeźby.

Popularne są zarówno galerie, jak i aukcje odbywające się w sieci. Te pierwsze oferują sprzedaż po określonej cenie. Taki typ sprzedaży oferują między innymi Galeria Sztuki Współczesnej Pepiniera (zajmująca się współczesnym malarstwem), Galeria Artpower (artyści młodego oraz średniego pokolenia) oraz Galeria Piwnica (reprodukcje znanych dzieł oraz młodzi twórcy). Licytacje przeprowadzane za pośrednictwem nowego medium stały się popularne w Polsce za sprawą portali, które oprócz publikowania treści na temat rynku sztuki w Polsce, sam zajmują się sprzedażą.

Ta metoda posiada oczywiście swoje plusy i minusy. Do tych pierwszych z pewnością można zaliczyć obcięcie kosztów związanych z wynajęciem (kupnem) lokalu, jego utrzymywaniem oraz zatrudnianiem większej liczby pracowników. Formalności związane z założeniem oraz funkcjonowaniem tego typu działalności również są mniej skomplikowane i kłopotliwe. Natomiast klient może wygodnie w domu przeglądać ofertę galerii. Sam akt kupna również nie sprawia mu problemu.

Z drugiej strony, kontrahent nie ma w takiej sytuacji możliwości zetknięcia się z dziełem „na żywo”, oswojenia się z nim. Nie może go zobaczyć „bezpośrednio”, przez co obdarza je mniejszym zainteresowaniem. Nie ma również kontaktu ze sprzedającym „face to face”. Poza tym, ludzie bardziej przywiązują się do marki, z którą mogą się utożsamić, a wirtualne medium to zdecydowanie utrudnia.

Internet oferuje coraz to nowsze środki ułatwiające poruszanie się po współczesnym rynku sztuki. Mogą one okazać się bardzo efektywne, jeśli ktoś potrafi się nimi posłużyć we właściwy sposób. Jednak dla niektórych nic nie zastąpi wizyty w klasycznej galerii sztuki i kontemplacji wiszących w niej dzieł.

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.