szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Pasożyt zamieszkał w MOCAK-u, czyli nietuzinkowy projekt artystyczny

02.07.2012

Magazyn

Źródło: MOCAK

Źródło: MOCAK

Galeryjna przestrzeń powinna być przyjazna zarówno dla prezentowanych w niej dzieł, jak i dla publiczności oraz współtwórców rynku sztuki. Tym razem, jeden z artystów postanowił przekonać się o tym bardzo dosłownie i zamieszkał wśród eksponatów krakowskiego MOCAKu, w Galerii Beta.

Arek Pasożyt wprowadził się do galerii 28 czerwca. Od czterech dni, śpi, je, pracuje i spędza czas wolny w centrum wystawienniczym. W ten sposób artysta realizuje swój projekt artystyczny w ramach wystawy „No Budget Show 4″. Oprócz niej, w galeryjnych przestrzeniach można oglądać jeszcze „Erotyczny ogród Apolonii” oraz „Czytaj dalej>>>”.

Ekspozycja „No Budget Show 4” została zrealizowana według pomysłu Roberta Kuśmirowskiego, który zapragnął stworzyć zbiór prac wykonanych przez młodych artystów bardzo małym sumptem. Z jednej strony idea wystawy nawiązuje do romantycznej koncepcji uprawiania sztuki, gdzie pieniądze nie grają jakiejkolwiek roli, z drugiej, wskazuje na problemy finansowe z jakimi nierzadko borykają się artyści i instytucje kulturalne.

Arek Pasożyt zatem, postanowił przenieść ideę pasożytnictwa z natury, prosto do świata kunsztów artystycznych. Jako, że nie może utrzymać się z wykonywanej pracy, postanowił zostać pasożytem sztuki. Jak mówią pracownicy galerii, jego żywicielem są teraz centra wystawiennicze oraz osoby prywatne, czyli widzowie. Publiczność może przynieść artyście pożywienie, kosmetyki, odzież, pościel, codzienną prasę, a nawet niepotrzebne meble. Cały projekt ma trwać nie dłużej niż do 10 lipca.

Przedsięwzięcie wyraźnie nawiązuje do ostatnich zawirowań na rynku sztuki, związanych z akcją „Dzień bez sztuki. Strajk!”protestami artystów, którzy poprzez brak właściwych regulacji prawnych i odpowiedniego zaplecza finansowego, nierzadko skazani są na prawdziwie ‘chude miesiące’. Ostatnie wystąpienia  współczesnych twórców miały skłonić zarówno publiczność jak i władze do refleksji. „Pasożyt” jest projektem zdecydowanie bardziej metaforycznym niż klasyczny protest, jednak silniej przemawia do świadomości odbiorców. Czy oprócz instytucji kulturalnych znajdą się chętni na wejście w rolę Żywiciela?  Na podsumowanie przyjdzie czas za dwa tygodnie.

Źródło: MOCAK

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.