szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

200 największych kolekcjonerów świata

03.07.2012

Inwestowanie w sztukę, Kolekcje, Światowe

ARTnews to jeden z najbardziej poczytnych magazynów sztuki na świecie. W tym roku periodyk pokusił się o wydanie 22-giej rocznej publikacji, dzięki której możemy poznać m.in. znaczące nazwiska ze świata sztuki, a także przeczytać istotne doniesienia dotyczące mediów, nowych technologii czy centrów wystawienniczych.

Letnie wydanie ARTnews nosi tytuł ARTnews 200 list. Liczba 200, występuje na okładce nie bez kozery, bowiem wewnątrz magazynu znajdziemy 200 nazwisk najbardziej operatywnych kolekcjonerów sztuki na świecie. Materiał ARTnews został stworzony dzięki różnym źródłom i informacjom uzyskanym od korespondentów z 22 różnych państw. Przeprowadzano wywiady z kolekcjonerami sztuki, dealerami, licytatorami, dyrektorami muzeów, kuratorami i doradcami.

W najnowszym zestawieniu najbardziej cenionych kolekcjonerów, znajdziemy aż 22 nowe nazwiska. Jest to rekordowe ponad 10% ogólnej listy. Wśród tych, którzy w zestawieniu znaleźli się po raz pierwszy, możemy odnaleźć m.in. chińskiego finansistę Liu Yiqiana wraz z żoną Wang Wei, Maríę Asunción Aramburuzabalę, prezes Zarządu Trasalia Capital, prezesa Fidelity Investments Edwarda “Ned” Johnsona III, spadkobierczynię majątku firmy Wella,  Sylvię Ströher i jej męża Ulricha, lobbystów Heather i Tony’ego Podestów czy rosyjskiego inwestora i właściciela AS Monaco Football Club Dmitry Rybolovleva.

Jak przyznali ankietowani, sztuka współczesnajest wciąż najbardziej popularna wśród kolekcjonerów. Gromadzi ją aż 84%  respondentów. Sztukę powojenną/ekspresjonizm abstrakcyjny kolekcjonuje 14%, 8% to impresjonizm, kolejne 8% należy do Starych Mistrzów. Za sztuką dekoracyjną, taką jak meble, tekstylia, ceramika, opowiada się 6%. Sztuka afrykańska stanowi 5%, zaś amerykańska 11%. Sztukę azjatycką w swojej kolekcji pragnie mieć 6%, zaś latynoamerykańską –  4%.

Wśród grupy 200 kolekcjonerów, prym wciąż wiodą Amerykanie – jest ich aż 97. Na kolejnym miejscu znajdują się Niemcy – 21 kolekcjonerów, następnie Szwajcaria z liczbą 14, Wielka Brytania i Francja – po okrągłe 10. Jak mówią pomysłodawcy rankigu, nowych miłośników sztuki wciąż przybywa. W zestawieniu pojawili się nowi kolekcjonerzy pochodzący z Chin, Indii, Indonezji, Rosji czy Ameryki Południowej.

„TOP TEN” wśród zestawienia 200 największych kolekcjonerów sztuki:

 • Hélène and Bernard Arnault

• Debra and Leon Black

• Edythe L. and Eli Broad

• Pierre Chen

• Alexandra and Steven A. Cohen

• Jo Carole and Ronald S. Lauder

• Dimitri Mavromatis

• Philip S. Niarchos

• François Pinault

• Sheikha Al Mayassa bint Hamad bin Khalifa Al Thani

Źródło: ArtNEWs

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.