szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Zrabowany obraz Dalego został odesłany pocztą

03.07.2012

Ciekawostki

Salvador Dali, „Cartel des Don Juan Tenorio”, Źródło: Venus Over Manhattan

Salvador Dali, „Cartel des Don Juan Tenorio”, Źródło: Venus Over Manhattan

19 czerwca z galerii sztuki w Nowym Jorku skradziono obraz Salvadora Dalego pt. „Cartel des Don Juan Tenorio”. Jakie było zdziwienie właściciela centrum wystawienniczego Venus Over Manhattan, kiedy to po zaledwie tygodniu otrzymał dzieło z powrotem… drogą pocztową!

Paczka nadeszła z Europy. Oczywiście adres nadawcy okazał się być nieprawdziwy. Kolekcjoner sztuki i właściciel galerii Adam Lindemann, już kilka dni przed odbiorem przesyłki dostał dziwnego maila w którym to nadawca zapewniał, że obraz Dalego jest już w drodze powrotnej za Ocean.

Akwarela, którą anonimowa osoba nadała z Europy została nadana drogą ekspresową. Kiedy tylko z powrotem znalazła się w USA, inspektorzy natychmiast zabrali pracę z lotniska Johna F. Kennedy’ego. Jak się chwilę później okazało obraz był nienaruszony – nadawca odesłał go w idealnym stanie.

Niewielką akwarelę skradziono równe dwa tygodnie temu około godziny 16:00. Jak zarejestrowały zainstalowane w galerii kamery, przestępstwa dokonał nie rzucający się w oczy mężczyzna w wieku około 40 lat, ubrany w czarno-białą  koszulę w kratę i ciemne dżinsy. Na początku podszedł do pracującego w ochronie mężczyzny, prosząc o pozwolenie na sfotografowanie się z dziełem.

Strażnik wyraził zgodę, z zastrzeżeniem, że nie wolno używać lampy błyskowej, po czym powrócił do wcześniej zaczętej rozmowy z innym klientem placówki wystawienniczej. Kiedy skończyli dyskusję – obrazu już nie było. Mężczyzna zdjął ze ściany akwarelę, schował ją do torby i wyszedł.

Salvador Dali namalował dzieło w 1949 roku. Jego wartość szacuje się na około 150 tysięcy dolarów. Teraz, dzieło musi zostać poddane specjalnej ekspertyzie, która poświadczy jego oryginalność. Jeśli badania okażą się pozytywne, będzie to jeden z nielicznych przypadków, kiedy to skradziony obraz ‚sam’ powraca do właściciela.

Źródło: nytimes.com

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.