szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Aukcja rysunków Wielkich Mistrzów w Sotheby’s

06.07.2012

Aukcje, Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie, Świat

Wczoraj w londyńskim oddziale Sotheby’s miała miejsce aukcja pt. „Old Masters & British Drawings Sale”. Wystawiono na niej szkice takich artystów jak William Turner czy Canaletto. Zainteresowanym zaoferowano 203 obiekty, z czego większość znalazła nabywców.

Canaletto, Źródło: Sotheby's

Canaletto, Źródło: Sotheby's

Od kilku lat można zauważyć znaczny spadek zainteresowania sztuką dawną. Wyprzedza ją zdecydowanie współczesność, za którą plasują się dzieła XIX – wieczne. Dopiero na trzeciej pozycji umieszcza się Dawnych Mistrzów. Licytacje sztuki dawnej, rzadko okazują się być równie widowiskowe co np. sprzedaże obrazów Francisa Bacona czy Jeana Michela – Basquiata. Niemniej jednak i tu zdarzają się wyjątkowe oferty, zwłaszcza, że znane nazwisko widniejące na szkicu, nierzadko staje się gwarantem wysokiej ceny.

Tak też było z nowo odkrytą pracą Canaletta przedstawiającą widok na Campo di San Giacomo di Rialto. Suma, którą za niego zapłacono przerosła prawie czterokrotnie górną estymację, wynosząc ostatecznie 1 945 250 funtów (3 050 347 dolarów). Niewątpliwie jej cenę podniósł fakt, że nie została ona pokazywana publicznie od 1876 roku. Licytacja dzieła w Sotheby’s wzbudziła tym większe emocje, że kwota, jaką zaoferowano za pejzaż, przerosła czterokrotnie poprzedni rekord aukcyjny Canaletta (na drugim miejscu plasuje się teraz „Widok zamku Warwick”, za który zapłacono w 1986 w Nowym Jorku 493 103 funtów)

Kolejną  „gwiazdą  aukcji okazał się być William Turner. Jego trzy rysunki zajęły kolejne miejsca zaraz po Canaleccie. Wszystkie prezentowały romantyczne wizje krajobrazów. Ich wyniki to:

*  1 049 250 funtów za „Lausanne from The West”

*   601 250 funtów za „The Domleschg Valley”

*   529 250 funtów za „Sunset over Water”

Zainteresowaniem cieszyli się również renesansowi twórcy pokroju Tiepola oraz dzieła Holendrów takich jak Jacob van Ruisdael.

Na przeprowadzonej aukcji sporym zaskoczeniem była pokaźna liczba poważnych sum, jakie nabywcy byli w stanie wyłożyć na dane dzieła. Jak już wcześniej zostało wspomniane, od paru lat odnotowuje się spadek zainteresowania sztuką dawną, jednak ostatnie aukcje (jak np. ta, która miała miejsce dzień wcześniej w Christie’s) pokazują, że Europejczycy na nowo zaczęli doceniać tradycyjną sztukę.

Źródło: Sotheby’s

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.