Już niemal od 10 lat w Warszawie trwają prace nad stworzeniem Muzeum Historii Żydów Polskich. Jak się okazuje prace powoli dobiegają końca – 20 października 2013 placówka ma otworzyć swoje podwoje dla zwiedzających.
Choć muzeum w zamyśle opowiadać ma historię Żydów oraz unaoczniać ich wkład w europejską cywilizację, jego pomysłodawcy zapewniają, że to miejsce absolutnie dla wszystkich, bez względu na narodowość czy przekonania religijne. Materiały przez lata gromadzone były przez 130 naukowców, teraz trwają prace nad ich ciekawą i przystępną prezentacją.
Na publiczność czekać będzie szereg prawdziwych atrakcji: rekonstrukcja polichromii synagogi z XVII wieku, ulice powojennego miasta, szereg poruszających instalacji a nawet prastara puszcza! Warszawska placówka będzie zatem kolejną, która przełamuje stereotyp nudnego muzeum pełnego przeszklonych gablot. Realizacja wysoko zaawansowanego technologicznie konceptu udała się dzięki znaczącym darowiznom sponsorów.
I tak, widzowie odwiedzą we wnętrzu gmachu składającego się z 4 tysięcy metrów kwadratowych aż 8 galerii, które przedstawiać będą niemal tysiącletnią historię społeczności żydowskiej, jaka osiadała na ziemiach polskich. Nad projektem ekspozycji czuwa 30-osoby zespół, składający się z grafików, architektów i wizualizatorów.
Wycieczka po placówce rozpocznie się we wcześniej wspomnianej puszczy. Galeria zatytułowana „Las” została stworzona na kształt miejsca, w którym niegdyś ludność dorzecza Wisły napotkała wędrownych żydowskich kupców. Kolejny etap to galeria „Średniowiecze”; tam z kolei będzie można obejrzeć freski przedstawiające mapę dawnej Polski. Następnie zobaczymy „Paradisus judaeorum”, czyli świat dawnych Jagiellonów, ekspozycję „Miasteczko” obrazującą żydowską osadę z przed okresu rozbiorowego, by w końcu dojść do „Wezwania do nowoczesności” i „II Rzeczpospolitej”, które zabiorą nas w czasy nieco mniej odległe, choć wciąż przedwojenne.
Najbardziej przygnębiającą ponurą będzie „Zagłada” – obejrzymy wystawę związaną z powstaniem w getcie, a także widmem antysemityzmu i masowymi mordami, by w końcu dotrzeć do galerii pt. „Po wojnie”, pełnej równie oddziałujących na wyobraźnię instalacji.
Jak podkreśla zespół pracujący nad ekspozycjami, głównym zamysłem Muzeum Historii Żydów, jest ukazanie całej historii tego narodu, nie tylko skupienie się na holokauście. Do otwarcia placówki pozostał nieco ponad rok, jednak jak zapowiedział w mediach pełnomocnik ministra kultury ds. otwarcia placówki Waldemar Dąbrowski, wcześniej odbędą się tam uroczystości powiązane z 70. rocznicą wybuchu powstania w getcie, jaka przypada na 19 kwietnia 2013 roku.
Źródło: Muzeum Historii Żydów Polskich
Oprac. Olga Pisklewicz
Portal RynekiSztuka.pl