szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Polski akcent na nowojorskiej wystawie „Cultural Transferece”

11.07.2012

Magazyn

Nowojorska The Elizabeth Foundation for the Arts, zorganizowała międzynarodową wystawę Cultural Transference w EFA Project Space. Podczas trwania ekspozycji można oglądać prace artystów z różnych krajów, w tym i naszego polskiego reprezentanta, Huberta Czerepoka.

Hubert Czerepok, „Lux aeterna”, Źródło: The Elizabeth Foundation for the Arts

Hubert Czerepok, „Lux aeterna”, Źródło: The Elizabeth Foundation for the Arts

Do wglądu publiczności zostały oddane dzieła artystów, którzy aktywnie angażują się w przemiany zachodzące we współczesnej kulturze, sztuce i życiu codziennym. Okazuje się, że dzięki różnego typu procesom, dzieło może zmienić swój kontekst – obojętnie czy jest on duchowy, polityczny czy gospodarczy. Wystawa pokazuje w jaki sposób konteksty, w których istnieją dzieła sztuki mogą zmienić się pod wpływem praktyki kulturowej. Zależnie od upodobań konsumentów i producentów kultury, zmiany te mogą przebiegać szybciej bądź wolniej.

Na wystawie znajdziemy prace z zakresu wideo, rzeźby, performance, instalacji, kolażu i rzemiosła artystycznego, stworzone przez artystów, jacy czerpią natchnienie z lokalnych odniesień i kontekstów kulturowych. Twórcy pochodzą m.in. z Afganistanu, Karaibów, Chin, Indii, Iraku, Japonii, Meksyku, Nowej Zelandii, Palestyny, Polski czy Stanów Zjednoczonych.

Dzięki tak szerokim horyzontom kulturowym, mamy jasny pogląd na to, jak obszary artystyczne potrafią ulegać zmianom i mutacjom w różnych częściach świata. Jednocześnie widzimy twórcze rezultaty, które przeczą ogólnie przyjętym normom, stereotypom i wszelkiej logice płynącej z zakorzenionych w nas poglądach kulturowych.

Hubert Czerepok, "Everything is darkness", Hubert Czerepok, „Lux aeterna”, Źródło: The Elizabeth Foundation for the Arts

Hubert Czerepok, "Everything is darkness", Hubert Czerepok, „Lux aeterna”, Źródło: The Elizabeth Foundation for the Arts

Hubert Czerepok prezentuje dwa dzieła. Jednym jest wideo pt. „Lux Aeterna” (2011), drugim natomiast instalacja zatytułowana „Everything is Darkness”. Obie prace wywołują w widzu refleksję dotyczącą stabilności symboli ideologicznych – poczynając od romantyzmu, kończąc na faszyzmie. Hubert Czerepok zazwyczaj bada w swoich pracach związki fikcji i prawdy w relacjach historycznych. Posługuje się mediami takimi jak rysunek, malarstwo, fotografia, instalacje i wideo.

Inni artyści biorący udział w wystawie, to: Firelei Baez, Matthew Cowan, Nicolas Dumit Estevez, Pablo Helguera, Christopher K. Ho, Yoko Inoue, LoVid, Umesh Maddanahalli, Dread Scott and Kyle Goen, Allison Smith, Juliana Irene Smith, Shinique Smith i Elisabeth Smolarz. 

Wystawa „Cultural Transferece”

15 czerwca – 27 lipca 2012 r.

EFA Project Spacem, Nowy Jork

Źródło: The Elizabeth Foundation for the Arts

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.