szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Baner Magazyn RiSZ no4

Nowy rekord aukcyjny za obraz Joana Miró

12.07.2012

Rekordy aukcyjne

Joan Miró, Étoile Bleue, Źródło: Sotheby's

Joan Miró, Étoile Bleue, Źródło: Sotheby’s

Nie dalej jak cztery miesiące temu został ustanowiony rekord aukcyjny za obraz Joana Miró . Jednak londyńskie Sotheby’s zyskało niedawno nowy. 19 czerwca tego roku dzieło „Étoile Bleue” zostało sprzedane za okrągłe 23 miliony funtów (36,9 miliona dolarów).

Na czym polega wyjątkowość tej pracy? Sam surrealista wymieniał ją jako „klucz do swojej twórczości”. Zalicza się ona do cyklu „sennych obrazów”, w których twórca odnosi się bezpośrednio do surrealistycznej ideologii. Porusza tak ważne dla nich wątki jak psychoanaliza oraz podświadomość. Obraz zalicza się do wczesnej działalności Hiszpana, gdy jeszcze wypracowywał swój charakterystyczny styl. Można go także określić pierwszym należącym do nurtu „poetyckiej abstrakcji”. O jego unikalności świadczy też fakt, że inne dzieła tej serii znajdują się w najważniejszych instytucjach muzealnych świata – Musée National d’Art Moderne w Paryżu, The Tate Gallery, w Londynie oraz The Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Wcześniej obraz znajdował się w kolekcji André Leferve, jednego z najbardziej wpływowych kolekcjonerów sztuki XX – wiecznej na świecie. Uzyskana na aukcji w Sotheby’s cena stanowi trzykrotność uzyskanej w 2007 ceny, jaką był w stanie on wtedy zapłacić za dzieło. Wtedy wyniosła ona 8,35 miliona funtów (11,6 miliona dolarów).

Sam obraz był wystawiany w Paryżu, Nowym Jorku oraz Zurychu, co oczywiście zwiększa jego znaczenie na rynku i potwierdza jego wartość. Poza tym o samym artyście było ostatnio głośno za sprawą organizowanej serii wystaw poświęconej jego twóczości, które miały miejsce w Londynie, Barcelonie oraz Waszyngtonie.

Źródło: Sotheby’s

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

3 komentarzy do “Nowy rekord aukcyjny za obraz Joana Miró”

 1. Ryszard

  Wdzięczny byłbym za wytłumaczenie na czym ten artyzm w tym obrazie polega. Przekonany jestem, że pokazany go milionowi ludzi uzyskałby w 95 % opinie obrazu przedszkolaka. Dla kogo więc są takie „dzieła” ? Dla snobów udających znawców? Przecież dzieło powinno zachwycać przynajmniej większość zwykłych ludzi. I wtedy to można by uznać to za dzieło.

  1. Jola

   No to siądż i zacznij malować…trzeba mieć wyobraźnię…Postaraj się samemu coś stworzyć , połącz poezje i malowsnie i porównaj swoje dzieło…

 2. ROBERT

  TO SĄ NIEDOWIARY ŻE LUDZIE PŁACĄ TYLE PIENIĘDZY ZA COŚ TAKIEGO

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.