szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Ostatni tydzień wystawy „Picasso & Modern British Art”

12.07.2012

Magazyn

Źródło: tate.org.uk

Tylko do 15 lipca potrwa wystawa „Picasso & Modern British Art”. Z pewnością warto się na nią jeszcze wybrać. Celem kuratorów było ukazanie wpływu geniusza XX wieku Pabla Picasso na nowoczesnych brytyjskich artystów, którzy , co warto podkreślić, często są wcale nie mniej popularnymi niż hiszpański malarz. 

Na ekspozycji można zatem podziwiać dzieła siedmiu najbardziej wpływowych artystów inspirujących się  sztuką wielkiego twórcy. Są to: Francis Bacon, David Hockney, Wyndham Lewis, Ben Nicholson, Henry Moore, Duncan Grant oraz Graham Sutherland.

Ekspozycję podzielono na dwie części. Pierwsza z nich dotyczy życia wybitnego twórcy i pokazuje dzieła jego autorstwa. Druga natomiast prezentuje jak pewne wątki jego reputacji i dorobku wykorzystują w swoich pracach wymienieni wcześniej artyści.

Trudno jest dyskutować z ogromnym wpływem Picassa na kształt sztuki w ogóle. Pojawienie się kubizmu w sztuce to swoiste wyzwolenie, uwolnienie spod skrzydeł tradycji oraz nowe spojrzenie na przedmiot. Bardzo charakterystyczne są tu na przykład rzeźby autorstwa Moore’a, które swoje uproszczone kształty zawdzięczają pewnie, w jakimś stopniu, charakterystycznym cechom kubizmu. Również krąg inspiracji obu artystów był ten sam. Obu fascynowały afrykańskie rzeźby oraz sztuka , która powstawała wówczas poza zachodnią Europą. Jak duże to były fascynacje skazuje na przykład  to, że David Hockney, po śmierci hiszpańskiego malarza , stworzył dwa obrazy ku jego czci.

Wystawa obejmuje 150 dzieł, w tym aż 60 autorstwa Picassa (w tym dwa, które miały szczególny wpływ na kształt jego twórczości – „Płacząca kobieta” oraz „Trzy tancerki”).

Źródło: tate.org.uk

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.