szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Tydzień sztuki dawnej w Christie’s

13.07.2012

Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

W dniach 3 – 10 lipca w domu aukcyjnym Christie’s trwał Tydzień Starych Mistrzów. Był on poświęcony sztuce dawnej, z uwzględnieniem szczególnie twórców z obszaru Wielkiej Brytanii. W jego ramach zorganizowano szereg aukcji w obu zachodnich obiektach domu w Nowym Jorku i Londynie – na King Street oraz South Kensington.

Źródło: Christies

Źródło: Christie's

 Przedsięwzięcie obejmowało pięć aukcji:

             „Old Master & British Paintings Evening Sale”

             „Old Master & Early British Drawings & Watercolours”

             „Old Master & British Paintings Day Sale”

             „Old Master & British Paintings”

             „Andrew Wyld: Connosseur Dealer”

Przedział cenowy wystawianych prac był niespotykany. Licytację niektórych dzieł można było zacząć  już od 500 funtów. Jednak, jeśli ktoś chciał wzbogacić swoją kolekcję o bardziej wartościowy obiekt, musiał wyłożyć nawet 25 milionów funtów. Wydarzenie było poświęcone obchodom pięćsetletniej tradycji kultury zachodniej. W katalogach aukcyjnych pojawiały się zatem nazwiska takich mistrzów jak John Constable, którego pejzaż „The Lock” okazał się – co zresztą nie było sporym zaskoczeniem – hitem całego wydarzenia. Został on sprzedany za przeszło 22 miliony funtów (35 milionów dolarów).  Była to jednak nadal cena, która pozostała w granicach przewidywanej estymacji (górną wyznaczono na 25 milionów funtów).

Za kolejną liczącą się pracę można uznać „Popiersie mężczyzny w gorsecie i czapce” Rembrandta. To dzieło było wystawione na sprzedaż po raz pierwszy od czterdziestu lat. Kupione zostało za również niemałą kwotę 8,4 miliona funtów. Jeśli chodzi o prace rysunkowe,rekordową cenę  uzyskano za pracę Canaletta. Nabywca zapłacił prawie 2 miliony funtów za „Widok na Campo di San Giacomo di Rialto”. Suma ta pobiła aż czterokrotnie poprzedni rekord za pracę artysty.

Ostatnimi czasy zauważa się dosyć spory wzrost zainteresowania sztuką dawną. Takie wydarzenia, jak to, które miało ostatnio miejsce w Christie’s, przyczyniają się do jej popularyzacji. Jest to pozytywne zjawisko, ponieważ od pewnego czasu notowało się tendencje spadkowe w Europie, jeśli chodzi o obroty sztuką dawną, która stanowi w końcu spuściznę naszej kultury.

Źródło: Christies

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.