szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Rusza projekt „Rebelia Kultury”

17.07.2012

Magazyn

Przez okrągłe trzy miesiące, bo od lipca do października, województwo warmińsko-mazurskie stanie się płaszczyzną dla niezwykłych wydarzeń kulturalnych. Z impetem rusza projekt „Rebelia Kultury”, który ma pokazać, że Warmia to nie tylko piękne lasy i jeziora, ale także miejsce, w którym dziać się mogą jedne z najciekawszych przedsięwzięć artystycznych w Polsce.

Źródło: rebeliakultury.pl

Źródło: rebeliakultury.pl

Celem kampanii Warmia: Rebelia Kultury jest wygenerowanie strumienia wydarzeń dzięki którym Warmia stanie się realnym środowiskiem i wizerunkowym symbolem określonego typu zachowań, których charakter zakreśla znaczenie słów REBELIA KULTURY.

Jest to połączenie intelektualizujących części formujących się w Polsce środowisk hipsterskich z istniejącym od wielu lat w Polsce lecz niedostatecznie upodmiotowionym profilem inteligenta opierającego się popkulturyzacji i pauperyzacji gustów. Ich wspólnym mianownikiem jest czerpanie inaspiracji z dziedzictwa kulturowego, a zwłaszcza – z jego niepokornego i inteligenckiego charakteru przy jednoczesnym transponowaniu tej tradycji na współczesny profil odbiorcy dumnego i wymagającego, pozbawionego pretensji i snobizmu lecz jednocześnie – stroniącego od  gustów i postaw pospolitych.

Grupa ta jest spersonifikowanym sprzeciwem wobec nachalności mainstreamowych ‘plastikowych’ produktów kultury ugrzecznionej i strywializowanej a jednocześnie – jest poszukiwaniem alternatywnej przestrzeni do samorealizacji niż oś wyznaczana przez bieguny: TURBOKAPITALIZM METROPOLII – REKREACJONIZM DZIKIEJ NATURY.

Taka postawa jest niekiedy obserwowana w Polsce, ale nie ma ani swojego centrum, ani swojego głównego wydarzenia będącego kulminacją okresowego rozwoju zjawiska i jego prezentacją dla zewnętrznego świata. Warmia ma wszelkie predyspozycje aby stać się pionierem, a z czasem nawet – zawłaszczyć taka pozycję wizerunkową (a przez to też – realną) i stać  się stałym biegunem takiego zjawiska w Polsce.

W trakcie  całego przedsięwzięcia w województwie warmińsko-mazurskim będzie miało miejsce aż 10 festiwali, 50 koncertów, 2000 godzin warsztatów, z udziałem około 100 artystów z kilkunastu krajów. Sfery, które zostaną poruszone w trakcie trwania „Rebelii Kultury” to muzyka, street art, kosmos, performance, film, design i literatura. Więcej informacji o projekcie można znaleźć tutaj.

Źródło: rebeliakultury.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.