szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
SKLEP BANER DUŻY

Jubileuszowy rok Gustava Klimta trwa

19.07.2012

Magazyn

Kontrowersyjny, utalentowany i podziwiany. Gustav Klimt był jedną z głównych postaci fin-de-siècle Vienna, epoki, która wyznacza początek modernizmu. Dziś wiedeńskie muzea mieszczą w swych murach zarówno najważniejsze i największe dzieła artysty, jak i te skromne, mało komu znane. Wszystkie jednak są osobliwym tłem dla niezwykłej twórczości malarza, który w tym roku obchodziłby 150 urodziny. Z tej okazji w Austrii trwa jubileuszowy rok artysty.

Gustav Klimt zaczynał jako malarz dekoracyjny. Podczas szczególnego rozkwitu Ringstrasse, malował klatki schodowe w wiedeńskim Teatrze Zamkowym (Burgtheater) czy w Muzeum Sztuk Pięknych (Kunsthistorisches Museum). Ślady swojego pędzla zostawił również na sufitowych freskach Uniwersytetu Wiedeńskiego. Jednak ozdabianie wnętrz budynków „ery Gründerzeitu” nie wystarczyło artyście. Postanowił on wkrótce wypracować swój własny język artystyczny.

Kiedy stał się głową stowarzyszenia artystów secesyjnych, organizował przełomowe wystawy w wiedeńskim Budynku Secesji. Pawilon powstał z inicjatywy młodych twórców i stał się jednym z najważniejszych symboli nowego nurtu w sztuce. Ekspozycjom towarzyszyły liczne skandale, którym sprzeciwiali się wrogowie secesjonistów. Twierdzili oni, że nie walczą przeciwko nagiej ani wolnej sztuce, jedynie przeciw sztuce brzydkiej. Jednak kiedy Klimt w 1900 roku otrzymał nagrodę Grand Prix za swój obraz „Filozofia”, stał się artystą sławnym na całą Europę i nabrał artystycznego wiatru w  żagle.

The Kiss, Źródło: Österreichische Galerie Belvedere

Gustav Klimt, The Kiss, Źródło: Österreichische Galerie Belvedere

Monumentalne dzieło Klimta „The Beethoven Freize”, wkład w Wystawę Secesji z 1902 roku, zostało przywrócone do swojej pierwotnej lokalizacji w Budynku Secesji. Jednak złotą erę malarstwa Klimta wyznacza sławny na cały świat obraz „The Kiss”, który namalowany w latach 1907-1908, został wystawiony we wnętrzu Belwederu Górnego w Wiedniu.

W trakcie kolejnych lat Klimt namalował wiele zmysłowych portretów kobiecych. Jednym z najbardziej znanych i drogich jest „Portret Adele Bloch-Bauer”, który w 2006 roku został kupiony za 135 milionów dolarów przez nowojorskiego potentata kosmetycznego Ronalda Laudera. Przez całe swoje życie Klimt wykonał około 3 tysięcy dzieł, które obecnie opowiadają całą historię rozwoju artystycznego malarza.

Gustav Klimt, Judith I, Źródło: Österreichische Galerie Belvedere

Gustav Klimt, Judith I, Źródło: Österreichische Galerie Belvedere

Ze względu na jubileuszowy rok Gustava Klimta, w całym kraju odywa się kilkaset wystaw, wykładów oraz wycieczek plenerowych, poświęconych dorobkowi artystycznemu malarza.

Od 14 lutego do 6 maja Muzeum Historii Sztuk Pięknych organizowało ekspozycję, gdzie wystawiono 13 szkiców artysty, jakie przedstawiają wystrój klatki schodowej budynku muzeum. 13 marca swoje podwoje otworzyło Galeria Albertina, prezentując tym samym zbiór 170 rysunków i szkiców Klimta. Wystawa potrwała do 17 czerwca.

Gustav Klimt, Beethovenfries Die Sehnsucht nach dem Glück, Źródło: Österreichische Galerie Belvedere

Gustav Klimt, Beethovenfries Die Sehnsucht nach dem Glück, Źródło: Österreichische Galerie Belvedere

Od 24 lutego do 11 czerwca Muzeum Leopoldów organizowało wystawę korespondencji malarza, zaś Austrackie Muzeum Teatru od 10 maja  prezentuje m.in. sławny obraz artysty „Nuda Veritas”. Oprócz obrazu Klimta wystawa poświęcona była także dorobkowi artystycznemu Bahra. Całość potrwa do 29 października.

Od 16 maja do 16 września w Muzeum Wiednia można podziwiać największą na świecie kolejkę 400 rysunków Klimta, oraz jego najwybitniejsze obrazy np. „Portret Emilii Flöge”. Udostępniono także plakaty i wiele cennych pamiątek związanych z życiem artysty.

Wystawa pt.”Klimt i Künstlerhaus”, jaka dokumentuje działalność Gustava Klimta w Domu Artystów, do którego należał od 1891 do 1897 roku, trwa od 6 lipca do 2 września 2012.

Rok Gustava Klimta obfituje w wiele atrakcji i uczt artystycznych. Latem otwarta została również pracownia, gdzie tworzył artysta. Można więc poznać jego malarskie studio „od kuchni”. Ostatnie i tak naprawdę jedyne zachowane atelier Gustava Klimta w wiedeńskiej dzielnicy Hietzing pozwoli publiczności poczuć atmosferę pracy i życia artysty.

Źródło: Austria Info

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal Rynek-Sztuki.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ART KONSULTACJE
Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.