szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Metropolitan Museum of Art bije rekordy popularności

19.07.2012

Magazyn

Źródło: Metropolitan Museum of Art

Źródło: Metropolitan Museum of Art

Rok budżetowy nowojorskiego Metropolitan Museum of Art, który miał kres w czerwcu tego roku, zakończył się dla placówki nie lada sukcesem. Centrum wystawiennicze odwiedziło aż 6,3 miliona osób, przy czym jest to znacznie lepszy wynik, niż ten odnotowany w roku ubiegłym.

Jak informują władze muzeum, tegoroczna frekwencja jest wyższa o około 600 tysięcy osób. Wśród 6,3 mln zwiedzających placówki było blisko 218 tys. uczniów i studentów, czyli niemal o 3,2 tys. więcej niż w roku 2011. Tak wysoki wynik, instytucja może zawdzięczać przede wszystkim świetnym wystawom, na których publiczność podziwiać mogła sztukę turecką, arabską, irańską, a także tę, która robi ostatnio największą furorę na światowym rynku sztuki – azjatycką.

Kolejną atrakcją okazało się być nowo otwarte skrzydło, gdzie widzowie spotkali się z obszerną prezentacją sztuki amerykańskiej. Przedział czasowy obejmował wieki XVIII, XIX i XX. Można było oglądać zarówno malarstwo, jak i rzeźbę, czy rzemiosło artystyczne. Największe emocje wzbudzały portrety 9-letniego Daniela Crommelina Verplancka, Johna Singletona Copleya, prezydenta George’a Washingtona, Gilberta Stuarta czy Madame X – Johna Singera Sargenta. Jak podają pracownicy muzeum, galeria wypełniona sztuką Wschodu oraz wystawa amerykańska, przyciągnęły największą liczbę zwiedzających. Pierwsza może pochwalić się 593 tysiącami widzów, druga natomiast – 365 tysiącami.

Publiczność chętnie odwiedzała także ekspozycje prezentującą sztukę paryskiej awangardy, a także takich gwiazd jak Picasso czy Matiss. Wielu gości odwiedziło również Metropolitan Museum specjalnie dla twórczości Alexandra McQueena. Nieżyjącemu już projektantowi mody zorganizowano wystawę pt. „Savage Beauty”, która została zamknięta 7 sierpnia 2011 roku. Wspaniałe stroje Brytyjczyka obejrzało aż 662 tysięcy osób.

Jak przyznał dyrektor nowojorskiego muzeum, Thomas P. Campbell, tak wielkie zainteresowanie zbiorami, wynika jego zdaniem głównie z szerokiego spektrum tematycznego zgromadzonych prac. Jednocześnie uważa on, że tak duże i nowoczesne miasto jak Nowy Jork, zasługuje na centrum wystawiennicze z prawdziwego zdarzenia o kolekcjach na miarę światową.

Nowojorskie Metropolitan Museum of Art, jest najstarszym muzeum w USA.Powstało w 1870 roku. Dziś można w nim oglądać Prezentuje dzieła najwybitniejszych mistrzów światowej sztuki, takich jak Rembrandt, Vermeer, Giott, Botticelli, Rafael, Cazanne, Manet, Monet, Renoir, Gauguin czy van Gogh.

Źródło: Metropolitan Museum of Art

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.