szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Kilka słów o marszandzie – gigancie, czyli „Who the Fuck Is Larry Gagosian?”

20.07.2012

Art banking, Inwestowanie w sztukę

To pytanie zadaje nam street-artowiec  Peter Fuss w jednej ze swoich prac. Czy miłośnicy rynku sztuki znają jednak tę intrygującą postać? Jeśli nie, postaramy się Wam dzisiaj przybliżyć tę  sylwetkę.

Źródło: Gagosian Gallery

Źródło: PeterFuss.com

Urodzony w 1945 roku marszand jest uznawany za jedną z najbardziej wpływowych osób w świecie sztuki. Mówi się, że są ludzie, którzy mogą wszystko. Larry Gagosian się do nich zalicza. Zajmuje się obrotem dziełami sztuki. Znany jest z tego, że potrafi podbić każdą cenę i tak sprzedać dzieło, by zawsze wyjść na swoje. Współpracuje również z rozmaitymi kuratorami oraz sam organizuje wystawy. Jest właścicielem sieci galerii Gagosian Gallery. Obecnie posiada ona jedenaście oddziałów, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu czy Hong Kongu. Nazwiska twórców dzieł , które się tam znajdują, można wymieniać długo. Znajdziemy wśród nich takie osobowości jak de Kooning, Bacon, Picasso, Klein, Giacometti czy Warhol. Larrego Gogosiana zajmuje głównie sztuka współczesna.

Go-Go, bo tak brzmi jego pseudonim, znany jest ze swojej bezwzględności oraz bezkompromisowości. Stosuje często bardzo radykalne środki  byleby tylko zdobyć  jakieś dzieło. Często nazywa się go rynkowym graczem , a  nie miłośnikiem sztuki. Zyski z jego galerii szacuje się na 30 milionów rocznie,  a obiekty przez niego sprzedawane rzadko spadają poniżej 100 000 dolarów, na co muszą wskazywać  nazwiska twórców, których dzieła udało mu się pozyskać. Znany jest na przykład z tego, że kupił dla swojego klienta pracę Jaspera Johnsa za 17 milionów, co stanowiło ówczesny rekord za pracę żyjącego artysty.  Sukcesem marszanda jest niewątpliwie fakt, że zauważył niewypełnioną  niszę  rynku handlu dziełami sztuki. W Los Angeles nie było praktycznie ofert sprzedaży sztuki współczesnej, a zapotrzebowanie rosło. I tak, przewidujący Go-Go, sprowadzał dzieła z Nowego Jorku, by sprzedawać je po wyższych cenach w LA.

Z biegiem lat, Larry Gagosian stworzył imperium sztuki i wypracował sobie niepodważalną pozycję giganta na rynku, któremu mało kto jest w stanie dorównać. Zajmuje się promocją wystawianych prac , znany jest też z organizowania szeregu wystaw Hirsta , którego prace oferuje w swojej  sieci galerii.

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.