szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
Cracow Art Week Krakers

Fałszywy Matisse w Wenezueli

23.07.2012

Magazyn

 Sofia Imber Contemporary Art Museum w Caracas przeżywa swego rodzaju święto. Po 9 latach poszukiwań, do ich zbiorów trafiło z powrotem płótno „Odaliska w czerwonych spodniach” pędzla Henriego Matisse’a.

Źródło: Sofia Imber Contemporary Art Museum

Źródło: Sofia Imber Contemporary Art Museum

 W 1997 roku obraz został podmieniony na kopię przez nieznanych sprawców. Przez jakiś czas nie zorientowano się, że obiekt, jaki można było podziwiać w muzeum jest nieautentyczny. Wreszcie zauważono, że widniejąca na płótnie postać ma namalowany cień za lewą ręką, którego nie było w oryginale.

Aresztowanie oszustów zajęło władzom trochę czasu. Ostatecznie „Odaliskę…” znaleziono w hotelu w Miami. Złodzieje próbowali sprzedać płótno za 1,5 miliona dolarów… agentowi FBI. Oczywiście stanowi to bardzo niską cenę jak na dzieło tej klasy. Sprzedaż tak cennego obiektu na czarnym rynku zawsze łączy się ze skomplikowaną i starannie przygotowaną procedurą. Tym razem złodzieje okazali się być  niespotykanie niedyskretni.

Podmiany dzieł sztuki to jeden z najbardziej skutecznych sposobów ich kradzieży. Przy dobrze wykonanej podróbce, na pierwszy rzut oka nie jest się w stanie określić czy dany obiekt jest autentyczny. Dopiero szczegółowe eksperckie badania mogą wykazać nierzadko oczywiste potknięcia oszustów. Temat związany z fałszowaniem dzieł sztuki eksploatuje nawet popkultura. Za przykład może chociażby posłużyć polski film „Vinci”, w którym to złodzieje próbują podmienić „Damę z łasiczką” w Muzeum Czartoryskich.

Źródło: Sofia Imber Contemporary Art Museum

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz konsultacje dla artystów

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.