szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Sotheby’s pozywa kolejnego chińskiego oferenta

23.07.2012

Domy aukcyjne, Domy aukcyjne na świecie

To już druga taka sprawa w ostatnim czasie. Dom aukcyjny Sotheby’s pozwał licytatora z nad Żółtej Rzeki za niezapłacenie za przedmiot licytacji. Miała ona miejsce w hongkońskim oddziale firmy.

Źródło: Sotheby's

Źródło: Sotheby’s

Oferent wylicytował aż 20 obiektów, za łączną sumę 34,1 miliona dolarów hongkońskich (co jest równe 3,5 miliona dolarów amerykańskich). Wśród dzieł, znajdowały się obrazy azjatyckich artystów. Dwie najbardziej wartościowe prace to „Grazing Under the Tree” autorstwa współczesnego chińskiego artysty Xu Beihong (7,8 miliona dolarów hongkońskich) oraz poszukiwany przez wielu kolekcjonerów obraz „Callipraphy Couplet in Xingsu” pędzla Zhang Daqian (980 000 dolarów hongkońskich). Oskarżony nazywa się Zhang Bo i mieszka w prowincji Henan.

By zapobiec podobnym sytuacjom, które zresztą mają miejsce w hongkońskim oddziale coraz częściej (od 2006 już sześciu licytujących nie zapłaciło za dokonane zakupy), Sotheby’s ustaliło najwyższą dotychczas kwotę depozytu – milion dolarów hongkońskich. Szacuje się, że w całej Azji zjawisko niepłacenia za wylicytowane przedmioty dotyczy 2% wszystkich aukcji, co daje około miliarda dolarów straty.

Pracownicy słynnego domu aukcyjnego przyznają, że traktują kwestie zapłat bardzo poważnie i nie idą na żadne ustępstwa. Znana jest również sprawa z tego roku, kiedy to dom zaskarżył Ren Chunxia o niezapłacenie za abstrakcyjne płótno autorstwa Zao Wou-Ki. Oskarżona Ren Chunxia, w ramach orzeczenia o jej winie została zmuszona do uiszczenia rachunku wystawionego przez Sotheby’s w kwocie 69 milionów dolarów.

Źródło: „The Wall Street Journal”

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.