szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE NOWA EDYCJA JESIEŃ

Moore wraca do Londynu

26.07.2012

Magazyn

Źródło: Kensington Gardens

Źródło: Fundacja Henry’ego Moore’a

Jeszcze niedawno myślano, że imponujących rozmiarów rzeźba pt.  „Łuk”, autorstwa Henry’ego Moore’a już nigdy nie ozdobi londyńskich Kensington Gardens. Jak się jednak okazuje, dzieło wraca do tego miejsca po 16. latach.

Czemu ją zdjęto? Stanowiła ponoć zagrożenie dla ludzi i była bliska zawaleniu się. Faktycznie, gdyby tak pokaźny obiekt spadł na któregoś z odwiedzających park, mogłaby mu się stać niemała krzywda. Jedna z części rzeźby w pewnym momencie zaczęła się nawet poddawać mocniejszym podmuchom wiatru! Już w fazie tworzenia tego dzieła pojawiały się problemy – artysta nie otrzymał żadnego potwierdzenie, że konstrukcja jest bezpieczna. Mimo tego praca powstała, i tak trwała wśród Kensington Gardens prawie dwie dekady.

Teraz jesteśmy świadkami jej wielkiego powrotu, na który czekano bardzo długo. Główny powód spowolnionych prac stanowiły oczywiście pieniądze. Szacunkowy koszt naprawy rzeźby, wyceniono na 300 000 funtów, a tak pokaźne fundusze okazały się niemalże niemożliwe do zdobycia. Na początku uzyskano 5 000 funtów i przez długi czas nie znalazł się chętny do dalszej finansowej pomocy. Parę lat temu, dzięki ekspertyzie fachowców z Tate, okazało się, że koszty naprawy można się ograniczyć do 100 000 funtów. Diagnozę postawiono dzięki nowoczesnym technologiom – m.in. użyciu laserowego skanera 3D. Sponsor jednak wciąż się nie pojawił.

Dopiero przed kilkoma dniami okazało się, że Fundacja Henry’ego Moore’a ma dobre wieści. Rzeźba, która przez lata leżała w kawałkach w magazynie, teraz znowu ujrzy światło dzienne. Na dzień dzisiejszy naprawę wycenia się na 200 000 funtów, znaleźli się sponsorzy, którzy są w stanie pomóc w przywróceniu „Łukowi” dawnej świetności.

Źródło: theartnewspaper.com

Oprac. Sylwia Zabłocka

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Magazyn

Kursy online

Odwiedź sklep Rynku i Sztuki

Zobacz nasze kursy Zobacz warsztaty o sztuce

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.