szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
KURSY ONLINE DUŻY

Obraz Abrahama van Dycka do kupienia w Sopocie

26.07.2012

Domy aukcyjne

Abraham van Dyck, Młoda dziewczyna przy balustradzie, Źródło: Sopocki Dom Aukcyjny

Abraham van Dyck, Młoda dziewczyna przy balustradzie, Źródło: Sopocki Dom Aukcyjny

W sopockiej placówce aukcyjnej na publiczność czeka wystawa niezwykła. Zobaczyć można słynne dzieła wybitnych polskich i europejskich malarzy. Główną atrakcją jest wspaniały obraz pędzla Abrahama van Dycka, pt. „Młoda dziewczyna przy balustradzie”, wyceniany na 550 tysięcy złotych.

Przestrzenie domu aukcyjnego wypełniło aż 186 obrazów 130 malarzy, zarówno tych rodzimych, jak i pochodzących z poza granic Polski. Wybierając się na wystawę zobaczymy m.in. słynną „Scenę religijną” autorstwa Carlo Maratta, nazywanego „malarzem madonn”.

Największe zainteresowanie budzi jednak obraz pt. „Młoda dziewczyna przy balustradzie”. Praca ta przez lata znajdowała się w zbiorze żydowskiego marszanda, Jacquesa Goudstikkera. Mężczyzna na na przestrzeni lat zgromadził imponującą kolekcję malarstwa holenderskiego XVII i XVIII wieku.

W czasie II wojny światowej jego zbiór zagarnęli hitlerowcy. Prowodyrem akcji był marszałek Hermann Göring, który odkupił dzieła od Goudstikkera za marne grosze. Po śmierci marszanda odnaleziono notes, w którym znajdowały się dokładne opisy wszystkich 1400 dzieł sztuki, w których posiadaniu się znajdował.

Po zakończeniu wojny, żona żydowskiego marszanda próbowała odzyskać dzieła, jednak holenderskie władze były zdania, że przed laty dokonano legalnej transakcji i obecnie należą do narodu holenderskiego. Dopiero po tym, jak sprawa weszła na ścieżkę sądową, rodzinie Jacquesa Goudstikkera udało się odzyskać 202 obrazy – wśród nich, była również „Dziewczyna przy balustradzie”.

Co ciekawe, na początku sądzono, że obraz namalowany został przez ucznia Rembrandta, Ferdynanda Bolowa. Dopiero po przeprowadzeniu profesjonalnych ekspertyz okazało się, że płótno stworzył Abraham van Dyck.

Oprócz holenderskiego arcydzieła na wystawie zobaczymy prace m.in. Józefa Brandta, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Chrystiana Breslauera, Jacka Malczewskiego, Wlastimila Hofmana, Leona Wyczółkowskiego, Teodora Axentowicza, Juliana Fałata, Józefa Czajkowskiego czy Wojciecha Weissa. Wystawa potrwa do 30 września.

Źródło: Sopocki Dom Aukcyjny

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.