szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Magiczna aura Marilyn Monroe

31.07.2012

Magazyn

Źródło: Centrum Kultury ZAMEK

Źródło: Centrum Kultury ZAMEK

Aktorka, piosenkarka, seksbomba, muza artystów . Tak w skrócie można określić fascynującą postać Marilyn Monroe. Ze względu na 50 rocznicę śmierci aktorki, na całym świecie odbywa się szereg wystaw prezentujących jej niezwykłą biografię. Publiczność przez pryzmat sztuki, będzie mogła prześledzić niezwykły życiorys postaci, spojrzeć na nią oczami współczesnych twórców. Jedna z najgłośniejszych wystaw ma miejsce w Las Vegas, jednak dla polskich miłośników talentu gwiazdy, również mamy kilka propozycji.

Trudno uwierzyć, że w tym roku mija 50 rocznica przedwczesnej śmierci Marilyn Monroe. Gwiazda aktorki wciąż świeci jasno, fascynując tysiące fanów na całym świecie, podziwiających jej niezwykłe życie, talent i urodę. Monroe intryguje i zachwyca również artystów – przez lata inspirowani jej postacią tworzyli różnego rodzaju dzieła – obrazy, rzeźby, grafiki, zdjęcia.

Jednymi z najbardziej rozpoznawalnych prac, które uczyniły Monroe nieśmiertelną, są oczywiście warholowskie serigrafie. Ze względu na okrągłą rocznicę śmierci gwiazdy, Lawrence Gallerie w Las Vegas postanowiła zorganizować specjalną ekspozycję prezentującą kultowe portrety. I tak, na 26 tysiącach metrów kwadratowych obejrzeć pełną, oryginalną kolekcję dzieł Andiego Warhola.

Artysta stworzył serię dzieł niedługo po śmierci gwiazdy. Pop-artowy efekt uzyskał dzięki nakładaniu na fotografię Monroe kolejnych plan krzykliwych, jaskrawych barw. Chociaż na pierwszy rzut oka może się wydawać, że mamy do czynienia z błędami drukarskimi, wszystkie zaciemnienia widoczne na serigrafiach były dokładnie zaplanowane. Jak komentuje dyrektor galerii, Stacie Goulet, choć obrazy Warhola były kopiowane tysiące razy i są doskonale znane na całym świecie, obejrzenie oryginałów stanowi dla widzów przeżycie niezwykłe.

Chociaż w Polsce nie uda nam się obejrzeć prac króla pop-artu, możemy wybrać się na wystawę organizowaną w Starej Galerii ZPAF w Warszawie. Tylko tam zobaczymy szereg zdjęć gwiazdy, wykonanych przez słynnego fotografa Miltona Greena. Ekspozycja pt. „Hollywood Marilyn Monroe” gości w naszym kraju po raz pierwszy. I tak od od 7 sierpnia do 7 września 2012 r. będziemy mieli okazję zobaczyć Monrowe w zupełnie innej odsłonie. Green, przedarł się bowiem przez specyficzną, chłodną aurę, jaką wokół aktorki wytworzyły media. Na  zdjęciach amerykańskiego fotografa niejednokrotnie widzimy Marilyn jako smutną, zamyśloną, samotną i wrażliwą kobietę.

Nie lada gratką dla fanów talentu amerykańskiej gwiazdy, okazać się może również wystawa organizowana w Centrum Kultury „ZAMEK” we Wrocławiu. Projekt dostępny dla publiczności od 5 sierpnia nosi tytuł „Magia Marilyn Monroe” i skupia kolekcję zbiorów Ewy Gąsiorowskiej, miłośniczki hollywoodzkiej aktorki. Pośród eksponatów zobaczymy gadżety, filmy, postery i książki. Jedną z największych atrakcji okazać się mogą plakaty z filmów, w których grała Marilyn oraz plakaty portretowe aktorki, jakie stworzył wybitny polski plakacista Waldemar Świerzy. Plakaty pochodzą ze zbiorów Wrocławskiej Galerii Polskiego Plakatu.

Jak widać Monroe wciąż nie schodzi z gwiazdorskiego firmamentu. Jednak kto nie inspiruje bardziej niż piękna, tajemnicza kobieta o burzliwym, tragicznym życiu? Jesteśmy pewni, że mimo upływu lat, twarz Marylin Monroe spędzi sen z powiek jeszcze niejednemu artyście.  

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.