szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU

Wielka Olimpiada Kulturalna w Londynie

31.07.2012

Magazyn

Źródło: Festiwal Londyn 2012

Źródło: Festiwal Londyn 2012

Trwa słynny Festiwal Londyn 2012. Przedsięwzięcie, które potrwa do 9 września jest finałem wielkiej Olimpiady Kulturalnej, jaka rozpoczęła się w 2008 roku.

Program projektu obejmuje wszystkie dziedziny sztuki. Skupia setki instytucji kulturalnych, placówek artystycznych, a także wielu niezależnych twórców, którzy funkcjonują na terenie całej Wielkiej Brytanii oraz poza jej granicami.

Event przyciągnął ponad 25 tysięcy artystów z 204 różnych krajów, którzy współzawodniczą ze sobą podczas Olimpiady. Jeszcze bardziej imponujący wydaje się jednak fakt, że od roku 2008, w przedsięwzięciu wzięło udział około 18 milionów ludzi, którzy śledzili ponad 9000 projektów realizowanych na przestrzeni 4 lat.

Na finałowe wydarzenia wydrukowano 10 milionów bezpłatnych biletów, co tylko potwierdza ogromne zainteresowanie festiwalem. Publiczność będzie mogła uczestniczyć w 130 światowych premierach oraz 85 premierach brytyjskich. W sumie organizatorzy przewidzieli aż 12 tysięcy różnego rodzaju imprez w 900 różnych obiektach na terenie całego kraju.

Jedną z głośnych wystaw będzie m.in. ekspozycja pt. „To the Light” autorstwa Yoko Ono. Artystka w londyńskiej Serpentine Gallery zaprezentuje swoje instalacje, filmy i performance. Specjalnie na festiwal Yoko Ono przygotowała wielkoformatową  instalację pt. „Amaze”. Publiczność mogła liczyć również na jej nowy projekt pt. „Smilesfilm”, który został zaprezentowany 19 lipca. Było to niezwykle radosne przedsięwzięcie, skupiające portrety uśmiechniętych ludzi pochodzących z całego świata.

Kolejna ciekawa artystyczna akcja miała miejsce, 27 lipca, czyli pierwszego dnia Igrzysk. Widzowie będą mieli okazję stać się jej integralną częścią. Projekt nosi tytuł „Work No. 1197” i został obmyślony przez laureata nagrody Turnera – Martina Creeda. Wystarczy o godzinie 08:00 rano wyjść na ulicę i przez trzy minuty dzwonić wszystkim tym, na co mamy ochotę. Może to być samochodowy klakson, dzwonek w rowerze czy kościelne dzwony.

W sierpniu natomiast, w przestrzeniach londyńskiego Victoria&Albert Museum zostanie otwarta wystawa ściśle związana z recyclingiem. Brazylijski artysta Arthur Bispo zaprezentuje swoje rzeźby „z odzysku”, stworzone z butelek, guzików czy sztućców.

Festiwal zakończy się 9 września w dniu ceremonii zamknięcia igrzysk paraolimpijskich w Londynie. Więcej o całym przedsięwzięciu można przeczytać tutaj.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

PORADNIK ARTYSTY
Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.