szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Ból i cierpienie w instalacji Roberta Kuśmirowskiego

01.08.2012

Magazyn

„Polska Arts in Edinburgh 2012” zbliża się wielkimi krokami. Instytut Adama Mickiewicz przygotował z tej okazji szereg polskich wydarzeń kulturalnych, jakie odbywają się poza granicami naszego karju. Oprócz wielu koncertów, spektakli, pokazów filmowych, odbędą się również projekty ze świata performance oraz wystawy.

"Pain Thing", Robert Kaśmirowski

„Pain Thing”, Robert Kuśmirowski, Źródło: Edinburgh Art Festival

W ramach Edinburgh Art Festival publiczność będzie mogła podziwiać dwa polskie projekty artystyczne. Pierwszy z nich opisywaliśmy ostatnio: jest to ekspozycja zorganizowana przez polskich artystów zamieszkałych w Szkocji. Wystawa nosi tytuł „Tu i teraz” i będzie prezentowana do września w Royal Scottish Academy. Drugie przedsięwzięcie natomiast zaaranżowane zostało przez Roberta Kuśmirowskiego. Artysta przedstawia instalację pt. „The Pain Thing”, która powstała w dawnej klinice weterynaryjnej, jaka przeprowadzała testy na zwierzętach.

Chociaż po działalności kliniki pozostało jedynie „bolesne” wspomnienie, jej przestrzenie wciąż wypełnia sprzęt badawczy i laboratoryjny. Artysta poprzez odpowiednie działania dekoracyjne pragnął ukazać i wyodrębnić uczucia takie jak lęk, cierpienie, oczekiwanie, bojaźń przed tym, co nadejdzie. Tytuł instalacji opisuje jako dwuznaczny. Z jednej strony „Pain Thing” oznacza coś bolesnego, dotkliwego, z drugiej natomiast kojarzy się ze słowem „painting”, czyli malować. Warstwy farby mogą więc implikować zasłonę cierpienia, skrywać je i maskować.

Robert Kuśmirowski jest uważany za jednego z najwybitniejszych artystów na świecie zajmujących się sztuką instalacji. Potrafi świetnie odwzorowywać i rekonstruować dawne przestrzenie, dokumenty, fotografie. Tworzy łudząco podobne do oryginałów imitacje, przy czym określonymi zabiegami artystycznymi nadaje im swoisty klimat i charakter. Dzięki temu przez wielu krytyków nazywany jest „geniuszem fałszerstwa”, „genialnym imitatorem” czy „fałszerzem i manipulatorem rzeczywistości”. Ponadto artysta bardzo często nawiązuje do procesu rozkładu i rozpadu, jego prace snują opowieść o przemijaniu, znikaniu, śmierci.

Wystawa „The Pain Thing”, będąca częścią programu Polska Arts in Edinburgh będzie dostępna dla publiczności w Summerhall od 2 sierpnia do 27 września 2012 roku.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.