szukaj w portalu Rynek i Sztuka MENU
AM warsztaty Baner Magazyn RiSZ no4

Najstarsze zdjęcie świata wkrótce zagości na wystawie

01.08.2012

Magazyn

Muzeum Reiss-Engelhorn w Mannheim w Niemczech przygotowało dla publiczności niezwykłą fotograficzną wystawę. Ekspozycja potrwa od 9 września 2012 do 6 stycznia 2013 roku. „Narodziny fotografii – Kamienie milowe w Kolekcji Gernsheim” to podróż przez świat fotografii, jakiej jeszcze nie było.

Źródło:Muzeum Reiss-Engelhorn w Mannheim

Źródło:Muzeum Reiss-Engelhorn w Mannheim

Zwiedzając wnętrza centrum wystawienniczego, przebrniemy przez niemal dwa wieki historii fotografii. Czekać na widzów będzie około 250 eksponatów, które pozwolą spojrzeć na te dziedzinę sztuki z różnych perspektyw. Publiczność prześledzi rozwój obrazów, począwszy od pierwszych dagerotypów jeszcze z epoki wiktoriańskiej, aż po dzieła współczesnych fotografów kształtujących naszą pamięć zbiorową.

Tak obszerna wystawa była możliwa m.in. dzięki współpracy Muzeum Reiss-Engelhorn w Mannheim z Harry Ransom Center, jakie mieści się na University of Texas w Austin.

Największą furorę wśród publiczności wywoła zapewne najstarsze zdjęcie świata, jakie zostało zrobione w 1826 roku przez fotografa-amatora, Nicephore’a Niepce, w jego francuskiej rezydencji Le Gras w Saint-Loup-de-Varennes. 186-letni zabytek nosi tytuł „Widok z okna Le Gras” i został wykonany prototypem aparatu „camera obscura”, płytki cynowej oraz mieszanki substancji o fakturze podobnej do asfaltu.

Zdjęcie odkryto w roku 1952, jednak dopiero podczas dokładnej analizy fotografii i oglądania jej pod określonym kątem, zorientowano się, że nie jest to zwykły obraz. Bez uważnej kontemplacji jednak, zdjęcie wygląda jak zwykły kawałek metalu.

Do tej pory fotografia znajdowała się w zbiorach Uniwersytetu w Teksasie. Tam poddawano ją wielu analizom – badano skład, prześwietlano promieniami rentgenowskimi. Dopiero teraz, po 50 latach, zdjęcie zostało wypożyczone i we wrześniu trafi na jedną z europejskich wystaw.

Ekspozycja ma być niezwykle rozwinięta tematycznie – od reportażu wojennego, poprzez akt, architekturę, podróże, miasta, krajobrazy, fotografię portretową, aż po zdjęcia eksperymentalne czy publicystyczne. Organizatorzy wystawy podkreślają, że tak imponująca kombinacja pozwoli prześledzić widzom niemal dwieście lat historii fotografii w różnych jej odmianach.

Oprac. Olga Pisklewicz

Portal RynekiSztuka.pl

szukaj wpisów które mogą Cię jeszcze zainteresować:

Dodaj komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Magazyn

Magazyn

Czytaj najnowszy numer Magazynu RiSZ online.

Kup magazyn Zobacz inne nasze publikacje

Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się na newsletter zgadzasz się z regulaminem portalu rynekisztuka.pl Administratorem danych osobowych jest Media&Work Agencja Komunikacji Medialnej (ul. Buforowa 4e, p. 1, p-2-5, 52-131 Wrocław). Podanie danych jest dobrowolne. Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych może zostać wycofana w każdym czasie. Więcej informacji na temat danych osobowych znajduje się w Polityce prywatności.